Rana Kaplan Kimdir?

RANA KAPLAN 

ICF PCC, Yönetici Koçu, Eğitmen, HBR Türkiye Yazarı


Rana Kaplan Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nden mezun oldu. Aynı yıllarda üniversitenin Teknik Eğitim Fakültesi'nde Pedogojik Formasyon eğitimini tamamladı.


Kariyerine Yapı Kredi Bankası'nda başladı. Bu kurumun birçok bölümünde toplam 12 yıl süreyle görev yaptı. Bankacılık göreviyle birlikte ve sonrasında Yapı Kredi Bankacılık Akademisi'nde önce Eğitmenlik, ardından öncülerinden olduğu Kurum içi İç Koçluk Projesinde Yönetici Koçluğu görevlerini sürdürdü. Kişisel Gelişim eğitimleri vermekle birlikte bu eğitimlerin tasarım ve geliştirme çalışmalarında aktif rol aldı.


Ardından İş Kavramları Danışmanlık firmasında 2 yıl eğitmenlik ve danışmanlık yaparak bu çatı altında Finansbank, Sandoz, Bausch&Lomb, İş Bankası ÇM, Turkish Bank, Çolakoğlu A.Ş. ve sonrasında Pirelli A.Ş. gibi sektörün önde gelen pek çok kurumlarında eğitim verdi. Son 11 yıldır Eğitmen ve Koç olarak birçok projede görev aldı. Kurumsal koçluk uygulamalarının yanı sıra çok sayıda İlişkiler Koçluğu, Öğrenci ve Ebeveyn Koçluğu deneyimlerine sahiptir. Bu alanda özel okullar için, velilere koçluk becerileri kazandırmaya yönelik çok sayıda eğitim sunumu hazırladı. Ülke çapında onlarca Sosyal Sorumluluk Projesi yöneterek binlerce kişiye dokundu. Hayata geçirdiği sosyal projeler arasında ''dünyada ilk'' olarak kayıtlanan çalışmaları bulunmaktadır.


ICF (International Coach Federation) Projeler Kurulunda 2 yıl boyunca Proje Lideri olarak görev yapan Rana Kaplan bireysel olarak ve kurumsal çatılarda Eğitmenlik ve Koçluk görevlerine devam etmekte ayrıca Üniversitelerde ve başta Almanya, Belçika ve Hollanda olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde çalışmalar yapmaktadır. Meslekte 14 yıllık deneyim ve bilgileri ile yazdığı Koçluk KitabıN adlı kitabı Elma Yayınevinden çıkmış ve kısa sürede üçüncü baskıya ulaşmıştır. 2019 yılında Avrupa Birliği (AB) Brüksel Parlamentosu'nda Liderlik Eğitimi veren hocamız bu çatı altında da sunumlarını sürdürmek üzere devamlılık daveti almıştır. 


2021 LISA (Leadership in Sales Awards) değerlendirmesinde hizmet kategorisinde yılın lideri ödülünü alan Kaplan, eğitmenlik birikimlerini bir çatı altına toplamak amacıyla RANAKAPLAN Akademi'yi 2011 yılında yaşama geçirmiştir. 2019 yılında Almanya'da ikinci şirketi RANAKAPLAN Coaching Zentrum'u kurmuştur.