Rana Kaplan Kimdir?

ICF PCC, Yönetici Koçu, Eğitmen 

Rana Kaplan Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden mezun oldu. Aynı yıllarda üniversitenin Teknik Eğitim Fakültesinde Pedagojik Formasyon eğitimini tamamladı.

Kariyerine Yapı ve Kredi Bankasında başladı. Bu kurumun birçok bölümünde toplam 12 yıl süreyle görev yaptı. Bankacılık göreviyle birlikte ve sonrasında Yapı Kredi Bankacılık Akademisi’nde önce Eğitmenlik, ardından öncülerinden olduğu Kurum İçi İç Koçluk Projesinde Yönetici Koçluğu görevlerini sürdürdü. Kişisel Gelişim eğitimleri vermekle birlikte bu eğitimlerin tasarım ve geliştirme çalışmalarında aktif rol aldı. 

Ardından İş Kavramları Danışmanlık firmasında 2 yıl eğitmenlik ve danışmanlık yaparak bu çatı altında Finansbank, Sandoz, Bausch&Lomb, İş Bankası ÇM, Turkish Bank, Çolakoğlu A.Ş. ve sonrasında Pirelli A.Ş. gibi sektörün önde gelen pek çok kurumlarında eğitimler verdi. 

Son 11 yıldır Eğitmen ve Koç olarak birçok özel projede görev aldı. Kurumsal Koçluk uygulamalarının yanı sıra çok sayıda Yaşam Koçluğu, İlişkiler Koçluğu, Öğrenci ve Ebeveyn Koçluğu deneyimlerine de sahiptir. Bu alanda, özel okullar için, velilere koçluk becerileri kazandırmaya yönelik çok sayıda eğitim sunumu hazırladı. Ülke çapında onlarca Sosyal Sorumluluk Projesi yöneterek binlerce kişiye dokundu. Hayata geçirdiği sosyal projeler arasında “dünyada ilk” olarak kayıtlanan çalışmaları bulunmaktadır.

ICF (International Coach Federation) Projeler Kurulunda 2 yıl boyunca Proje Lideri olarak görev yapan Rana Kaplan eğitimciliği 2016 yılında, BM (Birleşmiş Milletler)'in uzman değerlendiricisi tarafından "yüksek seviyede etkili sunum becerisi yetkinliği" olarak raporlandı. 2017 yılında BM (Birleşmiş Milletler) bünyesinde “Proje Eğitim Partneri” ünvanını aldı.

Bireysel olarak ve kurumsal çatılarda Eğitmenlik ve Koçluk görevlerine devam etmekte olan Rana Kaplan, ayrıca Üniversitelerde ve başta Almanya, Belçika ve Hollanda olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde Liderlik Seminerleri ve Profesyonel Koçluk Eğitimleri vermektedir.

Eğitmenlik birikimlerini bir çatı altına toplamak amacıyla RANAKAPLAN Koçluk Merkezi’ni 2011 yılında yaşama geçirmiştir.

© 2014 RANAKAPLAN Koçluk Merkezi