Engelsiz Yaşam Liderlik Atölyesi Kitapcık Önsöz / Rana Kaplan


Merhaba,


Proje adı Engelsiz Yaşam Atölyesi olarak görülse de, katılımcı arkadaşlarımız kendilerine eğitim saatleri içinde Başarı Liderleri olarak isim belirlediler. Bunun sebebi bu değerli çalışmanın bir liderlik atölyesi olması ve ilk adımının da dil kullanımı yetkinliği kazandırmak üzere tasarlanmasıydı. Dört ay süren çalışmalarımız iki temel amaç üzerine yapılandırıldı.


Birincisi katılımcılara kendi zihinlerine, dolayısıyla yaşamlarına liderlik yapabilecek bilinçaltı beceriler kazandırmak. İkincisi ise bu becerilerle başkalarına liderlik edebilecekleri yetenekler edindirmek.


Benzerlerinden farklı olarak “bir şeyler öğretmek” bakış açısından ziyade, sürdürülebilir, yayılabilir, işe yarar davranış ve beceri kalıplarının kalıcı olarak sağlanması önemsendi.


Şunu söyleyebilirim ki liderlik demek her şeyden önce beklentileri kendine çevirebilmek demektir. Kendi yaşamında etken ve etkili olmak demektir. Tüm şart ve imkanlardan bağımsız olarak yol alabilmek, üretebilmek, doğal hal ile kendine ve çevreye faydalı olabilmek demektir. Bilinçdışı bir şekilde oluşan şeylerin olabildiğince farkına vararak her an bilinçli tercih yapabilmek demektir. Hepsinin de özünde -kendine değer veren bir birey olduğu için- başkalarına değer veren olmak demektir.


Bu proje ile Türkiye’nin ilk Engelsiz Liderleri yetişti. Şimdi Ülkemizin her köşesinde görev almaya hazırlanıyorlar. İletişimleri ve yapacakları çalışmalar ile dokundukları herkesin kendi potansiyellerinin farkına varmalarına, harekete geçmelerine, gelişmelerine ve yaşamlarını kolaylaştırmalarına aracı olacaklar. Böylece bireysel hedef ve amaçlarının dışında bir üst amaç da edinmenin mutluluğunu yaşayacaklar.


Her birine süreçteki emekleri ve liderlik yoluna sağladıkları değerli katkıları için içtenlikle teşekkür ediyorum.


Sevgi ve Saygılarımla