Profesyonel Koçluk Eğitimi Geri bildirim videolarımız için tıklayınız.

Profesyonel Koçluk Eğitimi Geri bildirim videosu 1

Profesyonel Koçluk Eğitimi Geri bildirim videosu 2


KOÇLUK EĞİTİMLERİMİZ İÇİN KATILIMCI GÖRÜŞ VE GERİ BİLDİRİMLERİ

TÜLAY BOZER/Bursa – Mali Müşavir

Eğitimde olumsuz zihin modelinden, olumluya dönmüş bir zihin modeline sahip oldum. Kafamdaki sesler sustu. Olaylara başkasının gözünden de bakmayı öğrendim. Kişinin tutumu bir harekete, davranışa bağlı ise bundan fayda sağladığını ve yargılamamam gerektiğini öğrendim. Çarelerin olayların içinde olduğunu anladım, sakin olunca çözümü görebilmeyi öğrendim. Yorum yapmanın insanları nasıl yönlendirdiğini keşfettim. Kişilerle iletişim becerim farklılaştı, dinlemeyi öğrendim.

Verilen eğitimin seviyesi her ders aynı düzeyde. Her derste işlenen tekniklerin kalitesi hiç değişmiyor. Herkese eşit oranda eğitmenle seans hakkı veriliyor.

Eğitmenlerimiz göze, kulağa hitapları her zaman mükemmel. Herkesle derste ve aralarda ilgi alaka ve seviye olarak tam çizgideler. Danışanların hangi konuda olursa olsun, sorduğu sorulara kayıtsız kalma gibi bir durumları hiç olmadı. Rana Hanıma, Selma Hanıma emeklerinden dolayı teşekkürü bir borç bilirim.

ŞENGÜL GÜRELİ/İstanbul - Öğretmen

Yaratımın ilk önce kişinin zihninde başladığını, daha önce hayalini kurmadığımız hiçbir şeyi gerçekleştiremediğimizi öğrendim. Negatif duyguları, durumları bir giysi gibi oldukları yerde bırakıp; hayatımızın diğer anlarına taşımamayı öğrendim. İnsanları dinlerken artık onlar hakkında yorum yapmak yerine onları gerçekten anlamaya önem veriyorum. Geçmişe takılmayıp gelecek ve bugün odaklı yaşamaya karar verdim.

Eğitimin uygulama ağırlıklı olması kişilerin bilgiyi davranışa dönüştürüp içselleştirmesini sağlıyor. Ayrıca sosyal beceri edinmesine katkı sağlayıp, bireyin bazı çekinceleri aşmasına olanak tanımaktadır. Sunum görsellik açısından daha verimli hale getirilebilir.

Eğitim sürecini tamamlayan öğrencilerin yaşamlarının bundan sonraki bölümlerinde bu eğitimdeki kazanımlarını destekleyecek (kitap, yayın, seminer, yazar vb.) konularda destek verilmesi de iyi olur.

Eğitim ortamının sıcak olmasında eğitmenin son derece kibar saygılı ve yakın olmasının da bir katkısı var. Konuların anlatımı herkesin kolaylıkla anlayabileceği şekilde yapıldı ve mantık sırasına göre anlatıldı. Açıklamalar yerli yerinde yapıldı. Bu sayede sıcak bir sınıf ortamının oluştuğunu gözlemledim. Biz bir sonraki dersi ve arkadaşlarımıza kavuşmayı özler olduk. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

SİTARA AYHAN/İstanbul - Sağlık Personeli

Bu eğitimle en başta dışarıdan kötü görünen huylarımı törpülediğimi düşünüyorum. Alınganlık benim için problemdi. Her ortamda kendi üzerime alınırdım. Eğitimden sonra bu onun gerçeği diyip orada bıraktım. Etkili konuşmada, ikna edebilmede eğitim büyük yardımcı oldu bana. Burada zihnimi susturabilmeyi öğrendim. İnsanlarla ilişkilerimde daha rahat olabildim. Takıntılı huyumdan vazgeçtim. Kafamdaki kuruntulardan bir nebze kurtuldum. Farklı bakış açıları gelişti. Özgüvenimi daha sağlam kazanabildim. İnsanların hayatlarına dokunabildiğimi görmek beni çok mutlu etti. Yorumsuz kalabilmenin insana getirdiği o iç huzuru tattım. İnsanları kırmamak adına daha çekingen olan tavrımı özgürleştirdim.

Profesyonel koçluk eğitiminde önemli ölçüde destekleyici teknikler edindim. Bu teknikleri etrafıma uygulayıp değişimleri görmek benim gelişim sürecime katkıda bulundu. Tekniklerde her şeyin bir bütün olduğunu ve kişinin hayatına bir bütün olarak bakmayı gördüm. Bu eğitimde değerlerin önemini kavradım. Kişinin hedeflere ulaşmak için içsel motivasyonunun farkında olması gerektiğini anladım. Tekniklerin insanı değişime uğrattığını gözlemledim.

Koçluk eğitimi boyunca bana katkılarından dolayı sana minnettarım Rana Hocam. Bu süreçte benim gerçeklerimle yüzleşmem ve kendimi fark etmemde katkısı büyüktür. Değişimin insana odaklı olmasını desteklemiştir. Sorularını mekanik bir şekilde sormak yerine, ona değer vererek yardımcı olma güdüsüyle yaklaşmıştır. Değerli bir hizmet, insancıl

tarz ile farklı ve profesyonel eğitim verildiğini düşünüyorum. Sorumlu ve bilinçli eğitmenim doğru algılarla daha verimli, disiplinli motive olmamıza olanak sağladı. Hedeflerimizi gerçekleştirme yolunda onlara odaklanmamızı, yönümüzü belirlememizi kolaylaştırdı. Fikirlerimizi rahatça ifade edebilmemizi sağladı. En önemlisi de sorumluluk, farkındalık ve özgüven sağladı. Koçluğun bizler için araç olduğunu bununla birlikte kullanarak faydasını göreceğimizi bizlere aşıladı. Hedefe ve eylemlere odaklanıldı. Eğitim boyunca bizlere pragramtik yaklaşımı vardı. Bizi sonsuz sevgin ve bilgilerinle donattığın için teşekkür ederim Rana Hocam. İyi ki varsınız ve iyi ki evren sizinle beni tanıştırdı.

NİHAL KÜMÜŞTAŞ/Münih – Okutman

Bu süreçten şüphesiz pek çok şey kazandım. Hayat çarkı çok net görmeyi sağlıyor. İlişkilere koçluk enerjisi çok farklı bir çalışma. En çok kararlara koçlukta şaşırdım kaldım; iki karar sonucunun, çıkan neticelerin aynı oluşuna. Alt benlik kendimi ve başkalarını anlamam da yardımcı oldu.

Eğitimin uygulamalı olması çok faydalı. Eğitmenler de çok başarılı. Başarılarının devamını dilerim. Keşke bu eğitimi herkes alabilse.    Emeği geçen herkese teşekkürler. Yolunuz açık olsun. Sevgiler...

ÖZDEN ÖZER/Frankfurt – Yönetici

Tüm bu tekniklerin eğitim sürecinde önce kendimde uygulanması ile tekniklerin nasıl çalıştığını gördüm, hissettim. Sadece soru sorarak insanlara kendini fark ettirmenin gücünü öğrendim, cevaplar herkesin kendisinde zaten.

Eğitim sırasıyla ilerliyor. Profesyonel hazırlanmış. Hem eğitiyor, hem öğretiyor. Eğitim sürecinde deneyimlerle hissettiriyor

Eğitmen çok profesyoneldi. Rahat, sabırlı. Her çeşit soruyu en güzel şekilde cevaplıyor.

NURAN FİLİZ/Frankfurt - Nefes Terapisti

Bu süreçte daha güvenli ve farkındalıklı adımlar atabileceğimi öğrendim. Öğrendiğim tekniklerle kendime ve çevreme daha faydalı olabileceğimi fark ettim. Hayal gücümü geliştirip eyleme geçebileceğimi öğrendim.

Eğitim çok güzel, zevkli ve akıcıydı. Bilinçaltım yeniden pozitif bir şekilde dönüştüğünü farkettim. Özgüvenimi geliştirmeye büyük bir katkı sağladı.

Eğitimcimiz akıcı ve mükemmel bir şekilde muhteşem öğretileri sundu. Hepsi birbirinden değerli bilgi ve tekniklerdi. Yaşamımızın her alanında kullanabileceğimiz öğretilerdi. Anlaşılır bir dilde bizlerle bilgilerini paylaştı.

KEZBAN SİLAHDAR CAN/Ankara – Devlet Memuru

Bu eğitimle kendimi kazandım. Tek ihtiyacım benmişim. 1 yıl oldu ve artık hiçbir şey 29.10.2016’dan önceki gibi değil. Ben değiştim her şey değişti. Şimdi gözüm başka eğitimlerde. Niyet ediyorum, o kapılar da bana açılsın ve aldığım eğitimi destekleyerek, besleyerek hayatlara dokunayım. “Allahım ben hayatlara dokunmak istiyorum” diye dua ettim. Aynı hafta açılan kapı (Rana Kaplan Koçluk Merkezi) kabul olunan duamdı. Çok şükür. Şimdi artık kapı olma zamanı…

Eğitim, verimli ve çok keyifliydi. Kesinlikle İYİ ki… Hocalarım, arkadaşlarım, ortam, enerji akışı, deneyim alışverişi ve bütün paylaşımlar muazzamdı. Hem soruyduk hem cevap. Sıcacık sarmalandık. Özlüyorum…

Değil mi ki kabul olmayacak dua dile düşmüyor? Niyetiniz hedef oluyor ve siz bunu zaman içinde görüyor yaşıyorsunuz. Sevgili Rana hocam, dua ettim Yaradan’a ve çok geçmeden seni çıkardı karşıma. İlk görüşmemiz ve beni kucaklaman hiç çıkmıyor aklımdan. Bildiklerini aktarma telaşın ve hiçbir şey bilmiyormuşçasına öğrenme merakın, sevgiyle yüreklere dokunma arzun, aldığın riskler, ödediğin bedeller, katlandığın özlemler, sınırsızlığın, zamansızlığın ve “bir şeyi değiştirme” inancın insana güç veriyor, motive ediyor. Yetişelim, paylaşalım istiyorum yüklerini. Yapacak çok iş var ve biz artık bunu biliyoruz. “Bir şey değişir her şey değişir” düsturuyla yola devam etmeye niyet ediyoruz.

Sevgiyle hayatlara dokunalım inşaAllah. Değişim, dönüşüm başlasın. Şifa bulaşsın aleme…

Sevgili Rana Kaplan hocam ve şahsında Selma hocam, Zeynep hocam, hem Ankara hem de merkez sorumluları arkadaşlarım, her birinize teşekkürler. Var olun. BİRlik yolunda kolaylıklar diliyorum…

SULTAN BOZDAĞ/Frankfurt – İş yeri sahibi

Eğitim sürecinde kendi potansiyelimi, kaynaklarımı fark etmemi, olaylara, insanlara bakış açımı değiştirmemi ve hayal kurup eyleme geçmemi sağladı. Bunlarla birlikte eğitimden kazandıklarımın sadece kendime değil aileme ve çevreme de fayda sağladığını hissediyorum.

Eğitimin uygulamalı ve faydalı olduğunu düşünüyorum. Eğitim sırasında teknikleri uygulayarak koçluğu deneyimlememiz ve aldığımız bilgiler oldukça verimliydi.

Rana Hanım oldukça profesyonel, bilgili, deneyimli harika bir eğitmen. Eğitim süresince Rana Hanımın samimi, sevgi dolu, güven veren davranışları bizleri çok iyi motive etti. Rana Hanımdan bu eğitimi aldığım için kendimi şanslı hissediyorum.

NURAY ÖZDEN/Frankfurt - Ev Hanımı

Bu süreç bana insanlarla iyi bir iletişim kazandırdı. Olaylara iki taraftan empatiyle bakmayı dinlemeyi kazandırdı. Kendi yetenek ve becerilerimi ve kaynaklarımı görmemi sağladı.

Bu süreç şaşırtıcı teknikler ve bunların anında geri dönüşümleriyle heyecanlı bir dönemdi. Bununla birlikte merak duygusuyla farkındalıklı bir eğitim.

Eğitmenim başarılı, profesyonel ve dengede anlatımlarıyla kendine hayran bırakan bir insan Rana Kaplan Hocam ve her daim güven duygusu veren bununla birlikte yardımlarını esirgemeyen bir eğitmen.

ÇİĞDEM TOĞRU/Frankfurt – Ev Hanımı

Öğrendiğim güçlü sorular ile kendimi daha güçlü hissediyorum. Kendimi savunamadığım için üzülmek yerine güçlü sorular ile geribildirim yapmayı öğrendim.

Her şey çok güzeldi. Bununla birlikte eğitim bana kısa geldi.

Eğitmenimiz Rana Kaplan çok hoş, kibar ve olması gerektiği gibiydi.

SERPİL TUĞ/Frankfurt – Devlet Memuru

Eğitim kendi hislerimi fark edip onlara güvenmemi, olaylara dışarıdan ve farklı bakış açılarıyla bakabilmemi, hayatımda önceden de olan ancak farketmediğim maddi ve manevi varlığı kaynağa dönüştürmemi ve duygu yönetimi açısından çok değerli kaynaklar edinmemi sağladı.

Eğitim hem teorik hem de uygulamalı olduğu için çok etkiliydi. Eğitim sürecinde sorularımızın cevaplandığı bir platformun olması ve destekleniyor olmamız çok değerliydi. Geliştirici ve dönüştürücü olması, bizlerde hissettirilen yapabilirlik inancı çok etkileyiciydi.

Hocamla ilgili o kadar çok yazılacak güzel şeyler var ki. Sevgili Rana Kaplan Hocamızın sunumu bir yolculuğa davet edasında. Eğitimlerde davranışları ve söyledikleri o kadar kalbiyle bir ahenk içindeydi ki hepimizin güvenini kazandı. Ve Liderlik sanatını kalbiyle yaptığı o denli hissediliyordu ki, bu eğitimi sevgili Rana Hocamdan aldığım için seneler sonrada kendisine teşekkür edeceğim.

MENEKŞE GÜL KAMANLI/Sakarya - Hemşire

Bu süreçten kazanımlarım için yazabileceğim en güçlü şey tekrar kendimi bulmak oldu. Bazı süreçlerden geçtikten sonra tekrar kendimi bulabilir miyim derken evet yine bıraktığımdan daha güçlü (bir çaba sonucu) buldum. Yine güçlü kazanımlarımdan birisi kabul etmek oldu. Ve işi bırakacak kadar kendimi cesur hissetmek elbette.

Eğitimin çok uygulamalı olması ve geribildirim süreciyle desteklenmesi daha anlaşılır ve uygulanabilir hale getiriyor.

Eğitmen bilgilerini tecrübesi ile yoğurup aktardığında öğrencilere o eğitimin geçmesi daha yüksek ihtimal ile gerçekleşiyor. Bu açıdan çok şanslı olduğumu düşünüyorum. İyi ki varsınız iyi ki varız…

DİLBER CEYLAN/Kocaeli - İngilizce Öğretmeni

Profesyonel koçluk eğitimiyle, öncelikle çevremdeki insanlarla ilişkimin geliştiğini söyleyebilirim. Kendimi zaman zaman üzdüğüm şeylerin aslında insanların kendi inançlarından kaynaklandığını gördüm. Bu bana müthiş bir özgürleşme sağladı.  Daha güçlü bir insan haline geldim. Olayları ve yaşadığım sorunları daha güçlü karşılayabiliyorum böylece. Daha cesur kendimi ifade ediyor, hedeflerimi gerçekleştiriyorum. Ne istediğimi ve ne istemediğimi çok daha iyi biliyorum. Öğretmenlikte, öğrencilerle iletişimim bu eğitimden sonra farklı bir boyuta ulaştı.  Öğrencilerimin hedeflerini belirlemelerinde, kendilerini tanımada ve farkındalık kazanmalarında klasik bir öğretmenden çok, bir koçum artık. Öğretmenlikte temel hedef olan problem çözme becerilerine ulaşmalarını güçlü sorular sorarak sağlıyorum. Ve en önemlisi bir öğretmen, bir rehber ve bir koç olarak bakış açılarına farklı bir yerden bakmayı öğrendim.

Eğitimin çok iyi olduğunu tereddüt etmeden söyleyebilirim. Uygulayarak öğrenmek eğitimde de istenen ancak çok az yerde başarılı olabilen bir hedeftir. Bu eğitimde her aşamasında uygulama olması, tekniği önce derinlemesine Rana hocamdan dinlemek, sonrasında ise uygulamak nitelikli bir pratik kazandırdı bana. Bunun yanında, anlatımın da değişik örneklerle desteklenmesi ayrı bir sürükleyicilik kattı derslere.

Bir dersin niteliğini, dinlenebilirliğini ve etkisini ortaya çıkaran eğitmenin bilgisi, derinliği ve tarzıdır. Rana Hocam bunların daha fazlasına sahip. Hem hisseden, hem yaşayan hem de aktaran biri. Bu eğitimi kendisinden aldığım için çok şanslıyım. 

SERPİL KÖŞKER/Kocaeli – İnsan Kaynakları Direktörü

Eğitim, kişisel gelişim ve değişim sürecimde ve hayatında tatmin ve denge yaratması açısından önemli bir mihenk taşı oldu. Sürecin her aşaması ve tüm teknikleri öncelikle kendim üzerinde çalışmak büyük farkındalıklar oluşturdu. Ayrıca bu süreçte beraber yürüdüğüm koç adayı arkadaşlarımın deneyimlerim ve farkındalıklarını dinlemek de başka açılımların oluşmasına katkı sağladı. Olaylara farklı açılardan bakmak, kendi yaşamıma dışardan bakmak, gözlemci olmak, anlamak ve içindeki potansiyeli güce çevirmek için fırsatlar silsilesi yarattı. En önemlisi, hayal kurmak ve hedeflerimi belirlemek, netleştirmek ve yol almak açısından büyük fayda sağladı.

Eğitimin süresi oldukça yeterliydi. Her teknik sonrasında, dışarı da uygulamak, deneyimlemek ve içselleştirmek açısından arada bir haftalık sürenin olması süreci artan bir ivmeyle verimli kıldı. Bununla birlikte, eğitim sürecinin en başında sertifikasyon, ödev ve diğer koşullar ile ilgili çerçeve ve beklentiler daha net sağlanırsa, koç adayının sürece sağlıklı şekilde devam etmesi ve tamamlamasına yardımcı olacaktır.

Rana Kaplan çok değerli bir insan, koç ve eğitimci. Bildiklerini, deneyimlerini ve donanımlarını öğretmek, yaymak, bütüne hizmet etmek için koşulsuz şartsız, enerjisi tükenmeden maksimum faydayı sağlamaya adamış harika bir hoca. Hayatıma kattıkları için çok teşekkür ederim. 

ÖZGÜL İŞLER/Kocaeli - İş Yeri Hekimi

Bu eğitimle birlikte insanları dinlemeyi öğrendim. Eskisi gibi dinlerken cevap hazırlamaya çalışmıyorum. İnsanlar hakkındaki önyargılarım ve düşüncelerim değişti. Artık onlara yardım etmek için onları ve olayları anlamaya çalışıyorum.

Gerçekten çok iyi, samimi, öğretici ve bol uygulamalı bir eğitim oldu. Eğitim esnasında hem kendimizi hem de çevremizdekileri tanımak için iyi gözlem yapmayı öğrendik.

Rana Hanım, son derece donanımlı, sıcakkanlı, samimi, çok hoş bir insan. Eğitimler sırasında hepimiz hipnotize olmuş gibi onu dinliyoruz. Konsantrasyonumuzu bozmadan eğitimlerimizi tamamlıyoruz. Böyle harika bir insanla tanıştığım için çok şanslıyım. Bu eğitimlerden sonra hem kendimde hem de çevremde çok değişiklikler oldu.

Her şey için çok çok teşekkürler…

IŞIL ÇELEBİ/Kocaeli – Takım Lideri

Doğru soru sormayı, koç bakış açısında kalmayı, empatik dinlemeyi, karşımdakinin tam ve mükemmel olduğunu, koçlukun aslında bir şey yapmamak olduğunu öğrendim.

İçerik olarak ve uygulamalar olarak güzeldi.

Eğitmende konuya hâkim, açıklayıcı, örneklendiriciydi.

DANİYE ÖZÇELİK/Ankara – Güzellik Uzmanı

İlişkilere bakış açım değişti. İçimde var olan, bununla birlikte gerilerde kalmış duygularım gün yüzüne çıktı. Olay ve durumlara farklı açılardan bakmayı öğrendim.

Eğitimin etkili ve faydalı olduğunu düşünüyorum. İlk öğrenim aşaması merak ve heyecan dolu. Geribildirim süreci pekiştirme ve kavrama sağlıyor. Bununla birlikte ikinci geribildirim süreci ile ile eksiklerin fark edilip öğrenimlerin tamamen oturduğunu düşünüyorum.

Rana Hanım profesyonel ve iyi bir eğitici. Aynı zamanda iyi bir ayna. Ona teşekkür ediyorum eğitim boyunca yaptıkları ve ayna olup yansıttıkları için.

CUMA CEYLAN/Kocaeli - Eğitimci

Öncelikle kendimle ilişkimin geliştiğini söyleyebilirim, kendimi daha iyi tanıdım, yapamayacağımı sandığım şeylerin aslıda kendi düşünce tarzımdan kaynaklandığını fark ettim. Daha kararlı ve güçlü hale geldim. Olayları ve yaşadığım sorunları daha soğukkanlı ve sağduyulu karşılayabiliyorum. Daha kolay hedef koyuyor ve buna dönük sağlam ve planlı adımlar atıyorum. Ne istediğimi çok daha net biliyorum. Öğretmenlik becerim, başarım da bu eğitimden sonra değişti. Ders anlatımıma ve ilişkilerime bu eğitim çok fayda sağladı. Öğrencilerimin hedeflerini belirlemelerinde, kendilerini tanımada ve farkındalık kazanmalarında klasik bir öğretmenden çok bir koç duruşu sergiliyorum artık, kendilerini keşfetmeleri konusunda farkındalık kazanmalarını artık daha kolay sağlıyorum. İnsanlara bir şey anlatmak yerine sorularla bunu onların keşfetmesinin daha büyük bir güç olduğunu fark ettim. Öğrendiğim teknikler hayatımın her yerine yansıdı. Bu öğrendiklerimi kullanarak insanlara faydalı olmak benim için büyük bir gurur haline geldi.

Eğitiminin mükemmel olduğunu tereddütsüz söyleyebilirim. Bu tür eğitimlerde uygulama miktarı yaşamsaldır. Bu eğitimin her aşamasında uygulama vardı. Bu teknikleri hocamdan dinlemek, sonra diğer eğitmenlerin uygulaması ve bizim onlara uygulamamız müthiş bir pratik kazandırdı bana. İyinin sınırı yok, bununla birlikte bu eğitimden ötesini düşünemiyorum. İşim gereği bu türden değişik eğitimlere katıldım, bu kadar etkili ve uygulamaya dönük neredeyse hiç eğitim görmedim. Tek kelime ile mükemmel.

Yöntemler ve eğitim programı ne kadar iyi olursa olsun, bunun gücünü, etkisini belirleyen eğitmendir bence. Eğitmenin bilgisi, sunumu, tarzı ve içsel derinliğidir. Daha fazlasına sahip olan bir insandan bu eğitimi aldığım için çok şanslıyım. Rana hocam bu bilgilerin bir taşıyıcısı değil aslında, bunu en derinlerine kadar yaşayan, hisseden ve aktaran biri. Bu derinlik bana göre bu eğitimdeki en can alıcı boyuttu. Anlatım, çok basit bununla birlikte çok etkiliydi, az ve öz konuşarak da büyük işler başarılabiliyormuş. Az ve temiz sözcüklerle çok şeyin öğrenilebileceğini Rana hocam sayesinde iyice deneyimledim. Rana hocamın bende ki bu değişimin mimarı olduğunu net olarak söyleyebilirim.

GÜLİSTAN ÇAKMAK/Ankara – Kişisel Gelişim Profesyoneli

Bu süreçte kendime koçluk yaptım. Empatik dinlemeyi benden özgürleşmeyi, ilişkilerime yansıttım. Böylelikle yakın çevremle daha sağlıklı daha samimi ilişkiler kurdum. Yaşam kalitem ve huzurum arttı. Kendime olan güvenim arttı. İkinci geri bildirim sonunda profesyonel olarak koçluk yapmaya başladım. İhtiyacı olan insanlara yol arkadaşlığı yapmak bana maddi ve manevi bir doyum sağladı. Şuan hayatım daha anlamlı ve daha verimli.

Bu benim aldığım ikinci eğitim. Bu yüzden mevcut eğitimlerden daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Tam anlamıyla profesyonel koçluk eğitimi ve özellikle geri bildirim olması koç adayları için önemli ve iyi bir fırsat. Ben bu eğitimde eksiklerimi farkettim. Koçluğun ne olduğunu ve nasıl uygulanacağını öğrendim.

Rana Hanım eğitim süresince hem bir koç olarak hem de eğitimci olarak bize rehber bir örnek oldu. Eğitim programında olan tüm teknikleri, bilgiyi, zamanı iyi kullanarak en güzel şekilde sundu. Sorularımıza yargısız yorumsuz cevaplar verdi. Üç aylık eğitim süresinde öğrencileri motive etti. Kaynaklarımızı potansiyelimizi farkettırdi. Profesyonel bir eğitimci olarak koçluğun ne olduğunu ve ne olmadığını en ince ayrıntılarına kadar anlattı. Öğrencisi olmaktan dolayı kendimi şanslı kabul ediyorum.

Geri bildirim sürecinde şirketin diğer eğitimcileri olan Selma Hanım ve Zeynep Hanımla beraberdik. İkisi de sınıfın düzenini sağlamada derslerin işlenmesinde oldukça profesyoneldiler. Eğitimci yetkinliğine sahipler. Sorularıma her zaman tatmin edici şekilde cevaplar verdiler. Kendilerine bu emek ve verimli çalışmadan dolayı teşekkür ediyorum.

HATİCE KARLI YÜKSEK/Bartın – Eğitimci

Bu eğitimle yaşamımı gözden geçirdim. Ayıklamam gereken duyguları ayıkladım.

Eğitim verimli, verilmesi gerekenler çok iyi hazırlanmış. Ayrıca mentörlük hizmeti ayrıcalığı çok güzel. Rana Hocam ve ekibi bu konuda gerçekten başarılı.

Emek verilmiş bir şirket görüyorum. Ayrıca ciddiyet içinde bir çalışma var. Uyum performansı çok iyi.

NERGİS KAYGAS/Kocaeli – İnsan Kaynakları Yöneticisi

Yorum yapmadan dinleme alışkanlığı:

Eğitime katılmadan önce insanlarla olan iletişimimi gayet iyi seviyelerde görüyor ve sağlıklı iletişim kurduğumu düşünüyordum. Eğitim sırasında öğrenmiş olduğumuz, her insanın kendi bakış açılarının olduğu, olayları, durumları ve duyguları farklı algılayışları farkındalığına vardıktan sonra, insanları dinleme tarzım değişti ve en önemlisi bunu yaptıkça kendimi daha da olumlu düşünceler içerisinde bulduğumu farkettim.

İnsanlardaki potansiyeli es geçmeme:

Daha önce en sıklıkla kullandığım cümlelerden biriydi “Bu insanın değişmesi mümkün değil”, “Bu kişiden hiçbir şey olmaz” cümleleri. Eğitim sırasında farkettiğim bir diğer önemli farkındalık ve kazanım, insanın yapamayacağı, başaramayacağı bir şey olmadığı. Artık yukarıda özgürleştiğim cümleleri kurduğunu duyduğum kişilere ilk sorum otomatik olarak “Bunu nereden biliyorsun?” oluyor.

Güçlü soruların önemini anlama:

İnsanı düşündüren ve daha sorulduğu anda ciddi farkındalık ve gelişim tohumları atan güçlü soruların hayatıma girmesi, hem iş hem de özel yaşamımdaki bir diğer müthiş kazanımdır.

Ve her şeyden önemlisi ileride keyifle yapacağım “koçluk mesleği ve profesyonel koçluk eğitmeni olma” hedefim hayatıma girmiştir.

Eğitim sırasında kullanılan teknikler oldukça başarılı ve farkındalık kazandıran teknikler.

Sadece gerektiği kadar teorik bilginin verilmesi, uygulaması bol eğitim olması ve her hafta muhakkak grup koçluğu ve beyin fırtınaları ile başlaması bizlere çok faydalı bir koçluk eğitimi olarak geri döndü.

Eğitim sırasında gerçekleştirilen uygulamalarla kendimize koçluk yapma, ödev olarak eğitim dışında tüm hafta boyunda başka kişilere gerçekleştirdiğimiz uygulamalarla da profesyonel koçluk yapma fırsatını yakaladık, deneyimledik. Bu anlamda gerçekten çok şanslı koçlar olduğumuzu düşünüyorum.

Bununla birlikte, eğitimin ilk günü;

  • Eğitimler sırasında yapmış olduğumuz uygulamaların daha sonra proje ödevimizde kullanılacağının söylenmesi,
  • İlk modülün sonunda ise, geribildirime katılacak arkadaşlarımıza neler yapmaları gerektiğinin aktarılması,
  • Üçüncü geribildirime gelmek isteyen arkadaşlarımızın ne yapması gerektiği,
  • Eğitime katılan kişilerin daha sonra kendilerinin yürütecek oldukları ICF ünvanları ve ünvanlama süreci ile ilgili çok kısa da olsa bilgilendirilmesi konuları da dikkate alınırsa, eğitimler sırasında katılımcılar arasında dönen bilgi kirliliği engellenmiş, daha sağlıklı bir eğitim süreci tamamlanmış ve bundan sonraki hayatını koç olarak sürdürmek isteyecek arkadaşlarımız için de bir ışık olmuş olacaktır.

Rana Hanım oldukça bilgili, deneyimli, başarılı ve profesyonel bir koç ve eğitmen. Gerçekleştirdiği projelerle ve eminim diğer eğitim kurumlarında görülmeyen farklı bir koçluk eğitimi tasarımı ile her anlamda idol olarak gönlüme taht kurmuştur. Bununla birlikte, eğitimler sırasında, özellikle geri bildirimlere katılan koç arkadaşlarımıza olan yaklaşımını biraz daha yumuşatabilirse hem koç arkadaşlarımız daha rahat bir ortamda geri bildirimlerini verecekler hem de Rana Hanım başarı çarkının tamamını doldurmuş olacaktır diye düşünüyorum.

Kendisine bizlere göstermiş olduğu sabırdan, bizlere kattığı muhteşem farkındalıklardan ve harika bir eğitim keyfi yaşatmasından dolayı çok teşekkür ediyorum. İyi ki var!

NERMİN ÖZTAŞKIN/Ankara

En önemli kazanımlarım kendime koçluk yapabilmek, insanların gelişmelerine yardım edebilmek, uyum ve kalibrasyon becerisi, kendim ve isteklerim konusunda daha açık bir farkındalığa ulaşmak, zihin açıklığı ve anda kalmak.

Eğitim açık ve net bilgilerle doluydu. Uygulamalar son derece kolaylaştırıcı oldu. Enerji ve motivasyon bizlerin canlı ve anda kalmamızı sağladı. Sorularımıza çok hızlı cevap almak cevaplarımıza da çok hızlı soruyla karşılık bulmak ve cesaretlendirilmek güzeldi.

Rana hocanın uyum kabiliyeti ve insanları karşılamada his aktarımı muhteşem. Konuya hakimiyeti, bilgi aktarma düzeyi, ilgili koruması, herkese eşit mesafede duruşu profesyonelce. İyi kalpli, tatlı sert, sevimli, kolaylaştırıcı ve sevgi dolu. Teşekkürler Rana hoca. Sevgi ile…

YURDANUR TUNCER/Edremit - Emekli Bankacı

Ben artık bir başka ben oldum, daha çok dinliyorum yorum yapmamaya çalışıyorum. Herkesi olduğu gibi kabul ediyorum. En güzeli anı yaşamaya başladım.

Çok müthiş bir eğitimdi, çevremde herkese öneriyorum. Çok güzel şeyler öğrendim yaşama dair ve yaşama bakış açım değişti.

Rana Kaplan, harika bir insan, harika demek az olur, tam bir idol diyebilirim. Yürek insanı, can insan. Kelimeler az kalıyor…

BEGÜM CANAN YILMAZ/Kocaeli - Kimya Mühendisi

Bu süreç içerisinde insanları daha etkili dinlemeyi, yorumsuz kalabilmeyi, insanların söyledikleri şeyleri daha iyi anlamayı ve insanların nedenlerini görmeyi öğrendim. Bununla birlikte hayatımda zihinsel ve ruhsal anlamda ciddi bir dönüşüm süreci başladı ve hala devam etmekte. Bir şey değişti ve gerçekten çok şey değişti. Eğitim gerek teknikler gerek işleyiş bakımından oldukça başarılı. Ayrıca uygulamalı olarak gerçekleştirilen bölümler gelişime daha fazla katkı sağlamakta. Aynı zamanda eğitimin grup halinde olması da bilgi alışverişi ve deneyimler açısından oldukça başarılı.

Bununla birlikte Koçluğun tamamlanması aşamasında yapılacak olan projeler hakkında daha detaylı bilgi verilmesinin ve tekniklerin içeriğinde kullanılan yöntemlerin haricen ne tarz faydalar sağladığının ve ne gibi durumlarda kullanılabileceğinin anlatılmasının daha fazla katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Bilgi birikimi ve tecrübesiyle ayrıca güler yüzlü karşılamasıyla Rana KAPLAN ile tanışmış olmaktan memnunum. Bana kattığı her şey için kendisine teşekkürlerimi sunuyorum.

OYA KARAMAN/Ankara – Network Marketing Yönetici

Bu eğitimde daha yorumsuz kalma, empatik dinleme, zannettiklerimizin doğru olmadığı, herkesin algısının farklı olduğu, herkesin her şeyi yapabilme potansiyelinin ve gücünün olduğu, yakınımızdaki kişileri yeterince tanıyamadığımı, tarafsız olmayı ve olaylara objektif bakabilmeyi, bilinçaltımızı basit tekniklerle değiştirebileceğimizi, sorularla her şeyin daha açığa kavuştuğunu ve yaşamın sınırsız olasılıkta olduğunu öğrendim.

Eğitim zaman ve süreç olarak yeterliydi. Öğretici ve eğlenceliydi. Teknikler basit, herkese uygulanabilir ve etkileyiciydi. Grup uyumu güzeldi. Aile ortamında hissettirdi bana kendimi. Birlik ve beraberlik içerisinde keyifli bir eğitimdi.

Bu tarz eğitimlerde eğitimci benim için çok önemlidir. Yaptığı işe gönül verip işiyle bütünleşmiş olması ve bunu kendisinde görmem gerekirdi. Bu konuda mükemmeliyetçiyim. Rana hocam işine yüreğini ve hakkını vermiş yürekten tebrik ediyorum. Rana hocamın sevgisi ve disiplini mükemmeldi. Kendisini çok sevdim. Yolu hep açık ve sevgi dolu olsun. SEVGİLER…

DEFNE SAKARLI/Ankara - Aşçı

Başlangıçta sadece kendimi daha iyi tanımak, geliştirmek ve özgüvenimi artırmak için katılmaya karar verdiğim eğitim süreci sonunda başkalarına da faydalı olabileceğim düşüncesi hayata bakışımı değiştirdi. Daha olumlu, anlayışlı, suçlamayan, yargılamayan biri oldum. İnsanlarla ilişkilerim eskiye oranla daha iyi durumda. Artık insanları daha derin ve anlayarak dinliyorum. Kendimi daha değerli ve güçlü hissediyorum, hayattaki hedef ve isteklerime doğru adımlar attığımda ulaşabileceğime inanıyorum. Yaşadığım problemleri biraz daha kolaylıkla çözebiliyorum. Eğitim kısa, öz, anlaşılır ve uygulanabilir bilgiler içeriyor. Ayrıca sınıf içinde ve dışında bol uygulama yapabilme imkanına sahipti, böylece yöntem ve teknikleri uygulamadaki pratikliğimiz arttı. Uygulanan yöntem ve teknikler her duruma ve kişiye uygulanabilir nitelikteydi. Etkili ve sonuç aldırabilen, kişiyi düşündürecek, ileriye yönelik olumlu adımlar atmasını sağlayabilecek özellikteydi.

Eğitmenimiz alanında son derece uzman, gerekli bilgi ve tecrübeye sahipti. Dersi sade, akıcı, zevkli ve keyifli hale getirerek anlattı, gerekli disiplin ve düzeni de sağlayabildi. Eğitim süresince samimi, sıcak davranışlarıyla, sevgiyle ve içtenlikle bizleri destekledi ve motive etti. Eğitim hayatım boyunca katıldığım kurs ve ekstra eğitimlerde dahil bu kadar keyifli bir eğitime katılmamıştım. Bize anlattığı aktarmaya çalıştığı şeyleri kendi hayatında da uygulayan, kullanan ve yaşayan biri olması eğitime olan güvenimi artırdı. Teşekkürler Rana Hocam.

 AYŞEGÜL KESKİN/Ankara - Psikolojik Danışman

Yorumsuz bakabilmeyi başarmak, eğitimin aşamalı ve herkese hitap ediyor olması, ulaşılabilir olması ve sorunların cevaplarının yerine oturması kazanımlarımdır.

FATMA UĞURLU/Kocaeli - Öğretmen

Bu süreçteki en büyük kazanımım kendime bakış açımın değişmesi oldu. Kendimi tanıma, her yönümü keşfetme fırsatını bu süreçte yakaladım. İnsanları yorumsuz dinlemeyi, gerektiği kadar merak etmeyi, eleştirmemeyi öğrendim. Hedeflerin gerçekleşebilmesi için netlik kazanması gerektiğini ve pozitif bakış açısının hayatı nasıl değiştirebileceğini bu süreçte deneyimleyerek öğrendim.

Fazlasıyla verimli ve etkili bir eğitim süreciydi. Bilgileri teorik olarak öğrendikten hemen sonra pratiğe aktarmamız bilgilerin kalıcı olmasını sağladı. İlk etapta daha deneyimli olan geribildirim veren arkadaşlarla bir arada çalışmamız daha sonra ise geribildirim sürecini deneyimlememiz  öğrendiklerimizi  pekiştirmemize katkı sağladığı gibi eğitimin güvenilirliğini de arttırdı. Kendi adıma çok verim aldığım bir eğitim oldu.

Rana hoca pozitif yaşam enerjisi ile eğitimi keyifli bir sürece dönüştürdü bizim için. Bir eğitmen olarak alanında oldukça yetkin. Koçluk bakış açısını yalnızca dersler esnasında değil hayatının her alanında kullanan ve bu yönüyle de bizlere örnek teşkil eden etkili bir iletişim uzmanı.  Ders aralarındaki sohbetler esnasında dahi sorduğu kısa sorularla bizlere farklı bakış açıları sunmayı her zaman başardı. Teşekkürlerimi sunuyorum.

YASEMİN AKTAĞ/Karabük – Profesyonel Koç

Aradıklarımdan birini daha buldum. Rüyamda hocam Bülent Gardiyanoğlu bana, her şey tamam, öğrenmen gerekeni öğrendin, alman gerekeni aldın, bir şey daha kaldı demişti ve sonrasında Rana Hocamla tanıştım. Yıllardır görmediğim çok sevdiğim, özlediğim birine sarıldım sanki ve işte tamam dedim. Ben aradığımı buldum, oda beni buldu. Neler fark ettim? Neler değişti? Neler hissettim? Neler yaşadım? Bunu anlatmak sayfalar sürer. Bendeki beni buldum, bendeki Rana’yı buldum, bendeki herkesi, evreni, birliği buldum. Sağ ve sol beynimde, her zerremde, ruhumda bir yerlerde bir şeyler açıldı. Ufkum mu, kapı mı, ışık mı, ne açıldı, nerede açıldı, nasıl açıldıya hiç karışmadan sevgiyle kabulde oldum, çok şükür. “Benden başlayarak bütünün hayrına olsun” derdim hep, bu süreçle gerçekten tanıdığım, tanımadığım herkesin, tam da bütünün hayrına olduğunu fark ettim. Niye geldim ki bu Dünyaya sorusu vardır ya; ne gerek vardı, zaten her şey geçici bitecek, ölüp gideceğiz, evden çıkmasan bile olur, vs yerine, Allah’ım bu Dünyada beni sevdiğin, kulum dediğin için, kendimden başlayarak mucizelerini görmeyi ve her an İyiliğe, güzelliğe, birlik beraberliğe, sevgiyle hizmet etmeyi nasip ettiğin için şükürler olsun” diyebilmek. Her zerremizle ve her an buna vesile olduğu için can hocam Rana hocam size ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler, Rabbim sizlerden razı olsun.

Uçarak koşarak geldim, olması gereken her şey tam da olması gereken zamanda oluyordu, inanılmaz bir uyum su gibi bir akış ve AŞK vardı. A-HA anlarım,  gülüşlerim, ağlayışlarım, uyanışlarım acıtmadan sessizce sakin, oh be diyerek şükür edişlerim.

ELİF ŞEN/Kocaeli - Muhasebeci

Koçluk eğitimini alma kararımım, yaşamım boyunca verdiğim en iyi kararlardan biri olduğunu daha ilk derste fark etmiştim. Şimdi çok daha eminim. Sadece kendime değil ekolojik olarak hayatıma giren, hayatımdan geçen herkese fayda sağlayabildiğimi görüyorum. Çünkü öğrendiklerim çok kıymetli bilgiler ve bunları fiilen uyguluyor olmak aynı anda hem kendime hem de iletişim halinde olduğum insanlara iyi geliyor.

Öğrenmek her zaman güzeldi. Bununla birlikte belirtmek isterim ki hiç bu kadar keyifli, verimli ve doyumsuz olmamıştı.

Bizlere ilk gün, ilk giriş cümlesinde "Kendinizi sürece bırakın, şimdiye kadar öğrendiğiniz her şey kapının dışında kalsın" diyen sevgili Rana Hocamın dediği gibi oldu. En başında  her birimizin yaşadığı kaygı henüz 3. haftada tamamen yok olmuş yerini özgüven ve başarıya bırakmıştı. Teknikleri yaşatarak anlatan, tecrübe ve birikimlerini sürekli olarak paylaşan ve her uygulamayı bizlere özümseten hocamıza minnetlerimi sunarım.

AYHAN TUNCAY/Kocaeli - Öğretmen

Gücüme güç kattı ve daha güçlü olabileceğime dair inancım arttı. İnsan ilişkilerimde özellikle ailemle ilgili çok büyük kazanımlarım oldu. Herkesin bakış açısını kabul etmeyi öğrendim. Meslek hayatımda da birkaç adım daha ileri gitmemi sağladı. İyi ve besleyici bir kaynağım oldu. Kendimle daha barışık oldum. Üşenmeyip harekete geçiyorum daha çok. Son olarak hedeflerim konusunda bir sıçrama oldu benim için.

İki aylık eğitim süresi boyunca okula yeni başlayan ve öğrenmeye aç bir öğrenci modundaydım. Her derste değiştiğimi ve geliştiğimi görmek heyecan vericiydi. Eğitim boyunca boşa geçen bir dakikanın bile olduğunu düşünmüyorum. Her an yeni ve güzel değişimler yaşadık.

Rana hanımı daha önce de tavsiye etmişlerdi. Kararsızdım tabi. Ama her türlü çok doğru bir karar verdiğimi düşünüyorum. Ve iyi ki Rana Kaplan’dan bu eğitimi almışım. Yaşam Koçluğunun etkili olduğunu gönül rahatlığıyla herkese söyleyebiliyorum. Bize doğru eğitim verdiği için sonsuz teşekkürler. Bununla birlikte danışanlarına karşılıksız ve iyi niyetle göstermiş olduğu yardımlar ve yol göstermeler de güzel bir kalbi olduğunu gösteriyor. Hayatıma bir şey değil çok şey kattı. Tekrardan teşekkürler.

SELMA BAT/Kocaeli - Serbest Meslek

Öğrenim dolu bu sürecim beni bütün sınırlarıma çarpmama neden oldu. Onları tanımladım, tanıdım, tanıştım. Gereksiz yükselttiğim kısımları yıktım içeri aydınlık girdi, yolumu daha rahat görür oldum. Herkese, herşeye bakışımın kıymeti arttı. Özümdeki fayda duygusunun çıkışını sağlayacak bir meslek sahibi oldum. En büyük kazancım hocam Rana Kaplan ve arkadaşlarım. 

Koçluk eğitimi için Rana Kaplan Koçluk Merkezini tercih ettiğim için her hafta  kendimi tebrik ettim , teşşekür ettim. Kendim için aldığım en doğru karardı. Bu Merkezde eğitim süreçlere bölünerek hem bilgi aktarımı hem kişisel gelişimi doğru orantılı olarak ilerlemesini sağlayan sistematik ve sinerjik bir yaklaşım izleniyor. Eğitimde bilgi rahatlıkla  alınabilecek kadar kolaylaştırılıyor bununla birlikte bir ömür kullanılacak değeri de kazandırıyor. Bu kadar bilginin gelişimin yanısıra eğlencemiz de eksik olmuyor. Rana Kaplan Koçluk Merkezinin bu kaliteyi almasının nedeni olan Hocam Rana Kaplan tarafından eğitildiğim için çok şanslı ve mutluyum. Vizyonu geniş, işine hakim, bilgi aktarımı sade, duru, bununla birlikte oldukça etkili. Sahnede hocamı saatlerce alkışlayabilirim.

SEVAL YILMAZ/Kocaeli – Ev Hanımı

Bu zaman sürecinde en büyük kazanımım inandığım her şeyi başarabileceğimi görmek oldu. Her şeyin kendimle alakalı olduğunu çok iyi anladım. Umursamamayı öğrendim. Yorumlarımın sadece benimle alakalı olduğunu benden başka kimseye faydası olmadığını ve ne kadar özel ve değerli olduğumu anladım.

Faydalı bir eğitim. Kişiye özel gelişimler ve süreçler sağlıyor olması ayrıca özellik katıyor.

Bilgi olarak bana çok fazla şey kattı.

AKIN ARAS/Kocaeli - Yönetici

En büyük kazanımım kesinlikle, daha iyi bir dinleyici olma üzerine kat ettiğim yoldur. Bugün insanları dinlerken daha rahat bir şekilde benden özgürleşebiliyor, konuşan kişinin gerçeklerine uyumlanabiliyorum. Böylelikle yepyeni dünyalar tanıyorum. İlave olarak, güçlü soruların nasıl da insanları durdurup düşündürdüğünü, onları sorgulamaya yönelttiğini gördüm. Neyin üzerine daha çok konuşursak onu beslediğimizi gördüm. Artık problemler yerine yalnızca çözümler üzerine enerji harcıyorum. En çok da bu yolculuğu kazandım. Artık iletişim sanatı üzerine her gün, her an daha ileriye adım attığım ışıklı bir yolda yürüyorum.

Eğitimin zaman ve mekan planlaması muazzam. Haftada bir gün olup uygulama ödevleri verilmesi, bunların ertesi hafta sorgulanması ve geribildirimlerle değerlendirilmesi deneyim zenginliği yaratıyor. İkinci bir sekiz hafta ile alınan tüm tekniklerin bu kez geribildirimci gözüyle tekrar edilmesi yine deneyim katma yolunda çok faydalı. Bununla birlikte sertifikasyon sürecine ilerlemeyi hedefleyen katılımcılar için, eğitimin başında verilen bilgi biraz daha aydınlatıcı olabilir. Örneğin ilk derste örnek proje ve değerlendirme soruları gösterilip, eğitim sonunda sertifikasyona başvurmak için bu dokümanların hazırlanması gerektiği anlatılabilir. Böyle bir uygulamanın, proje sürecinde katılımcı için oldukça faydalı olacağına inanıyorum. Son olarak eğitimin geneline baktığımda iyi ki böyle bir girişimde bulunmuşsunuz; iyi ki bu yola sizlerle çıkmışım.

Eğitmenin dersteki disiplinli duruşu, konuya ve ders sürecine hakimiyeti, zaman yönetimi derslerin verimliliği açısından çok etkili. Anlatım tekniği ve örnekleri konunun daha iyi öğrenilmesini sağlıyor. İlk adımı kendisiyle atmış olmaktan dolayı mutluyum.

ŞULE BERNA/Kocaeli – Hemşire

Ben bana döndüm daha ne olsun kendimi buldum.  Everything  growing  whit  love. Her anını iple çektiğim eğitim tek kelime ile muhteşemdi.

Rana hocam tek kelimeyle anlatılmaz yaşanır. O muhteşem ötesi kalbi kalbime değdi değeli kalbim başka atıyor artık. Allah ondan razı olsun.

ELİF TARAKÇI UZAN/Kocaeli – Sağlık Sektöründe Yönetici

Bir sürü yeni görüşler, iç kavgalar, deneyimler,  çözümlemeler,  sorular ve her eğitimde aynı kişilerden her hafta farklı bakış açıları öğrendim. Bildiğim ve onun üzerinde çok fazla okuduğum,  araştırdığım  hiçlik makamının marjinal kısmını öğrendim. Her dilden hiçliği (egoyu yönetebilmeyi) sorularla şekillendirmek ve birçok kişiye hissettirme şeklini  öğrendim. Kendi  hayatım da birçok kişinin hayatında olup bununla birlikte hiç bir şeyde olmamayı öğrendim, sindirdim.

Eğitim sürecinde hocamızın bile her hafta  farkındalıklar sergilediğini görmek her gün öğrenmenin devam ettiği yeni şeylerin bitmediğini ve bitemeyeceğini, özel süreçler, birçok yapılanmaya yardımcı ve tanık olmak.

Rana KAPLAN Koçluk Merkezi dendiğinde her yerde yazan ve sindire sindire anlatılan “BİR ŞEY DEĞİŞİR HER ŞEY DEĞİŞİR “ harflerin birleşimi Rana Hanım ı değerlendirmeye yeten az ve öz anlatım. Teşekkürler Sn. Kaplan.

NİLGÜN YÜCETAŞ/Kocaeli - Mühendis

Her şeyin benimle alakalı ve benim yönlendirmem sonucu olduğunu anladım. Olaylara verdiğim negatif tepkiler  ile durumları değiştiremediğimin farkına vardım. Umursamamayı ve kendimin özel ve değerli bir insan olduğunun farkına vardım.

Almış olduğum eğitim içerik bakımından çok kapsamlı ve profesyonel. Kişinin kendi gelişimine büyük katkı sağlıyor. Yeni bir Nilgün yarattı; daha mutlu, daha huzurlu ve özgüveni yüksek. Teşekkürler Rana  Kaplan.

CİHAN ZAMUR/Kocaeli - Kalite Yöneticisi

Eğitimle birlikte kendim ve yaşamımla ilgili düşüncelerim, duygularım ve hedeflerim netleşti. İçimdeki “yardım etmek” duygusunu koçluk vasıtasıyla gerçekleştirecek  olmak mutluluk verici. Bu dünyadan geçerken , hem çok şey, hem hiç bir şey olmanın bilinciyle  başka yüreklere dokunabilmek katkı sağlayabilmek güzel. Hayat amacımı gerçekleştirmeye doğru daha çok yol aldığımı görüyorum. Kendimden özgürleşmede yol almak mutluluk verici. Yeni bilgiler öğrenmek zevkliydi, eski bilgilerimle harmanlayınca farklı bir bütünsellik oluştu. Başkalarının fikirlerine hep saygılıydım, bununla birlikte Yorumsuzluk,  hafiflik ve özgürlük hissimi artırdı. Çok Sevgili, Değerli Rana Hocamı kazandım. Çok sevdiğim birçok arkadaşım oldu. Derin dostluklar kazandım. Kendimi daha güçlü hissediyorum.

Eğitim, bilgi akışı olarak iyi tasarlanmış, zamanın nasıl geçtiğini anlamadan uzun saatleri geçirebilmek mümkün oldu. Eğitim içeriği yeterli ve güzel, teknikler ve uygulanışları etkileyiciydi. Eğitim süresi yeterli ve haftada bir oluşu bilgilerin daha iyi sindirilmesini sağladı. Eğitmenimiz ve koç adayları arkadaşlarımızın toplu enerjileri ve paylaşımları müthiş duygular uyandırdı. Eğitim esnasında hakim duygu sevgi ve öğrenme isteği idi ve iletişimde karşılıklı güven duyguları hakimdi.

Eğitmenin, eğitim alacak kişileri karşılamadaki sıcaklığı ve his aktarımı müthiş, çok iyi. Uyum kabiliyeti çok iyi, kendinden özgürleşerek dersi ve uygulamaları yapıyor. Eğitimi verirken,  konuya  hakimiyeti, kendinden emin tavrı bilgi aktarımındaki akışkanlık etkileyici. Herkese eşit mesafede duruşu çok güzel. Tatlı, sert, sevimli tavırların gerektiği yerde kullanılışı ve aynı bünyede harmanlanışı çok güzel. Teknikleri uygulamadaki başarısı, soru sormadaki hızı ve becerisi çok iyi. Eğitimde öğrenilenlerin, uygulamalarda hepsini kendi bünyesinde topladığını gördüm.Tavırlarında ve anlatımında, netlik göze çarpan özelliği. Netliği etkileyici.

BURCU UYGUN/Kocaeli – Ev Hanımı

Yorumsuz dinlemenin kişinin her ortamda yapması, hayatının içine katması gereken bir durum olduğunu fark ettim. Değerlerimi, inançlarımı, alt benliğimi fark ettim. Koçluk sorularını yaşamımın içine katmayı ve hayal kurmayı, hayatı resimlemeyi, fotoğraflamayı kazandım.

Her bir seans heyecan verici ve çok keyifliydi. Eğitim akıcı, anlaşılır ve seanslarla pekiştirilmesi çok güzeldi. Geri bildirim biliyorum ki sizin için çok önemli bir bölüm ama ben bu kısmın daha özet geçilmesini tercih ederim.

Eğitimcimiz için; İçten, seri bir anlatım,  örneklerle anlatım, dinamik ve güler yüz

SELİM GÜREL/Kocaeli - Öğretmen

Güzel bir çalışma atmosferinde arkadaşlarımın desteğiyle kendime daha iyi bir tanım buldum. Hedeflerimi ve bu hedeflere ulaşma yollarını keşfettim.  Korkularımı, eksik kaldığım yanlarımı net bir şekilde öğrendim. Tüm bunların yanında özgüvenimin artmasını sağlayarak insanlarla iletişimimi güçlendirdi. Oldukça verimli bir eğitim süreciydi. Öğrenilen tüm tekniklerin teorik bilgiden hemen sonra geribildirimcilerle pratik edilmesi çok daha kalıcı olmasını sağladı. Geribildirimci olarak sürece katılım sağlanması hem tekniklerin tekrar gözden geçirilmesi hem de başkalarının deneyimlerinden faydalanılarak farklı ve de çeşitli durumlarda neler yapılabileceğinin tespiti açısından oldukça etkili ve de besleyici oldu.

Rana Hanım ve güzel bir yürek, güler yüzlü bir samimiyet. Bu sürecin iyi bir sonucu varsa bu saydığım özelliklerden dolayıdır. Bilgisi ve becerisi almış olduğumuz bu koçluk eğitimin başarılı bir şekilde sonuçlanmasında etkili olmuştur. Koçluk bakış açısını yalnızca dersler esnasında değil hayatının her alanında kullanan ve bu yönüyle de bizlere örnek teşkil eden etkili bir iletişim uzmanı. Ders aralarındaki sohbetler esnasında dahi sorduğu kısa sorularla bizlere farklı bakış açıları sunmayı her zaman başardı. Teşekkürlerimi sunuyorum.

ÖZDEN ÖZSOY/Kocaeli - Muhasebeci

İç dünyama dönük kazanımlarım oldu. Farkındalıklarım arttı, farklı bakmayı, görmeyi öğrendim. Bütüne hizmet etmeyi öğrendim. Eğitim farkındalık arttıran bir çalışma içeriyor. Teknikleri öğrenip uygulamaya başlayınca işte başlıyor yolculuk diyoruz. Hem aldığımız hem de uyguladığımız her bir teknik çok şey kazandırıyor.

Rana Hanım vermiş olduğu eğitimde aslında bütüne hizmet ediyor. Bir dokunuş binlerce dokunuş gibi oluyor. Sloganda da yazdığı gibi bir şey değişir her şey değişir.

DENİZ AKŞİT/Kocaeli - Eğitim Uzmanı

En önemlisi kendimi keşfetme yolunda büyük bir adım attım. Sürecim hala devam ediyor. İletişim içerisinde olduğum tüm insanlarla ile iletişim kalitem yükseldi. Daha iyi dinliyor, anlıyor ve farklı bakış açıları ile ilişkilerimi geliştiriyorum. Sorunlara yaklaşım şeklim değişti. Artık sorunlarım yok gelişim alanlarım var. Burada sürecimi kendi tercihlerim ile yönlendirebiliyorum. Sevdiklerime, çevremdekilere liderlik yapabilir duruma geldim. Beni en çok etkileyen durum bu oldu. Beklentimin çok üstünde bir eğitim süreci geçirdim. Öyleki meslek edinme seviyesinde, sindirerek sınırsız destek ile sürecim devam ediyor.

Rana Kaplan sınırsız desteğini ve tüm bilgi birikimini paylaşmakta hiçbir sakınca görmeyen harika bir eğitmen, dost, lider.

ZEYNEP GAMZE ERDEM/Kocaeli - Endüstri Mühendisi

En büyük kazanımım kendi gücümü farketmek oldu. Her şey bende başlayıp bende bitiyor. Bugüne kadar yaşadıklarımın tümünün kaynağından kendim olduğunu ve  özümde varmak istediğim yolun bir oldugunu görmek hayatımın dönüm noktası oldu. Bununla birlikte, yorumsuz hayata bakabilmenin ne büyük özgürlük olduğunu, bu özgürlüğün üzerimden aldığı yüklerle hayata daha rahat devam edebildiğimi birebir yaşayarak gördüm. Benden özgürleşip biz olmak, bir olmak çok büyük bir güç ve ötekileştirmelerden özgürleşip bunu benimsemek beni hayata daha da bağladı. 

Eğitim nitelik ve nicelik olarak tatmin edici düzeyde. Geribildirimler ögrenmeyi ciddi olarak pekiştiriyor. Süreç boyunca tatminkar bir eğitim aldığımı düşünüyorum. Bilgi düzeyi ve tecrübesi gerçek anlamda yüksek bir eğitmen Rana Hanım. Sunumu, uygulamaları, bilgi veriş düzeyi olarak tatmin edici bir eğitim veriyor. Motive eden yanı en kuvvetli yönü bence. Bana gerek kişisel gerekse profesyonel anlamda çok şey kattı. Çok teşekkür ediyorum.

DENİZ DİLKİ/Kocaeli - Elektrik Mühendisi

Bu süreçteki en büyük kazanımım inandığım her şeyi başarabileceğimi görmek oldu. Her şeyin benle alakalı olduğunu çok net anladım. Umursamamayı öğrendim. Yorumlarımın sadece benimle alakalı olduğunu benden başka kimseye faydası olmadığını ve en önemlisi de kendimin ne kadar özel ve çok kıymetli bir varlık olduğumun farkına vardım.

Eğitim kapsam ve içerik olarak bakıldığında üst düzey, bununla birlikte kişiye özel gelişimler ve süreçler sağlıyor olması ayrıca özellik katıyor. Eğitimcim, sunum, anlatım ve bilgi olarak bana çok şey kattı. Teşekkür ediyorum.

EDA KOÇAK/Ankara - Jimnastik Eğitmeni

Kariyer yapmak istediğim alanın netleşmesi, öz güven artışı, aldığım kararları hızlıca eyleme geçirebilme motivasyonu, herkesin önceliklerine saygı ve anlayış, kendim dahil her bireye soru sorabilme zihin açıklığı benim temel eğitim kazanımlarım. Kendimden başlayarak ailem ve danışanlar açısından hayatımda yaptığım en etkili eğitim. Eğitim hedeflerime ışık tuttuğu için ne zaman nerede ne yapacağıma karşı yol haritam şekillendi. 

Eğitimcimde sevgi, sevecenlik ve profesyonellik bir arada olduğu için hem teknikleri kolay öğrendim, hem de kolay uygulayabildim. Eğitmenimizin vermeye çalıştığı ‘ sana inanıyorum’ eylemiyle öz güvenim karşıya da yansımaya başladı. Tekrar eğitim almak istesem yine Rana hocamızı tercih ederim. Teşekkürler

SEVCİHAN İŞÇİ/Ankara - Kişisel Gelişim Profesyoneli

Bu eğitimle özgüvenim arttı. Teknik öğrenmek bizlere verimli seans yapabilme becerisi getirdi. Profesyonel Koçluk eğitimimi iyi ki Rana Kaplan'dan aldım. Onun özgüvenli duruşu bana iyi bir örnek oldu. Açılım yaşayabileceğimiz bir çok teknik öğretmesi onun alanında uzman bir eğitimci olduğunu tekrar tekrar kanıtladı. Birçok kişisel gelişim eğitimi aldım. Hep bir şeyler eksik kalıyordu. Rana hocanın eğitimiyle bu iş için hazır hale geldiğimi hissediyorum. Kendisine sonsuz teşekkürlerim var.

ALPAY TUNAÇAN/Kocaeli - Öğretmen

Hedeflerimi netleştirdim ve bunun insan ilişkilerime yansımalarının olacağını düşünüyorum ve insanlarla daha sağlıklı iletişim kuracağım inancındayım.Artık hedeflerime daha emin adımlarla gideceğim. Uygulamaların beni daha geliştirdiğini gördüm. Verimli bir süreçti. Yeni insanlar tanıdım. Kendimi sürekli yenilemem gerektiği düşüncesi iyice güçlendi. Bununla birlikte bu tür eğitimlere katılma düşüncem daha da güçlendi.

ZELİHA DİLEK ÇANKIR BAYRAM/İstanbul - Öğretmen

Öncelikli olarak bu eğitimle hayata bakış açım pozitif hale geldi. Yakın çevremdeki insanlarla iletişimlerimdeki sorunlar yok olma noktasına kadar azaldı. Çocuklarımla olan iletişimim güçlendi. Koçlukla ilgili sahip olduğum düşünceler tamamen değişti. Bu eğitimi öğretmenliğime katkıda bulunması amacı ile “eğitim koçu” olmak için başlamışken, işin içine girdiğimde çok geniş bir dünya olduğunu gördüm. Öğrendiğim tekniklerin gücünü fark ettikçe, mesleğimin profesyonel koçluk olması gerektiğine inandım. İnsanın gelişiminin sınırı olmadığını, girdiğiniz bir kapının size yeni kapılar açtığını tekrar deneyimledim. Aldığım eğitim, bilinçaltının gücüne fark etmemi sağladı. Öğretmenliğimden dolayı sahip olduğum bazı özelliklerin; örneğin kullanılan dilin, soru kalıplarının, uyumun, duruşun hayatımızda ne kadar önem taşıdığını bana tekrar tekrar gösterdi.

Oldukça başarılı geçen, kişisel gelişimimi güçlendiren ve yeni ilgi alanlarımın oluşmasını sağlayan bir süreçti. Bu eğitimi Rana Kaplan profiline sahip bir eğitmenden almış olmak benim için çok büyük bir şanstır. Eğitim süresince sadece teorik bilgi almadım, bu bilgileri deneyimledim, yaşadım. Bir koçta bulunması gereken kişisel özellikleri birebir eğitmenimden gözlemleme fırsatı buldum. Profesyonel koçluk mesleğimde kendime rol model olarak kullanabileceğim bir eğitmenle çalışma fırsatı bulmuş oldum.

İREM BALABAN/İstanbul - Endüstri Mühendisi

Bu süreçten en büyük kazanımım, dil kalıplarımın değişmesi ile insanlar üzerinde daha fazla etki bırakmam oldu. Kızımla iletişimim kuvvetlendi. Kendi harika yönlerimin farkına vardım, özgüvenim arttı. İş yerimde çalışanın kendi kendine karar vermesini kolaylaştırdım, yani liderlik yönüm gelişti. Eğitim, her şeyden önce inanılmaz keyifli idi. Anlatımdaki akıcılık ile zamanın geçtiğini ve yorulduğumu hiç hissetmedim. Uygulamalı olması ve verilen ödevler kavrayışı kolaylaştırdı. Materyal yeterli idi, eğitim yerinin koşulları da oldukça iyi.

Eğitimcinin bu konudaki bilgisi ve yeteneği tartışılmaz. Ben dahil eğitim alan herkes inanılmaz değişim ve dönüşüm yaşadı. Çok akıcı ve keyifli eğitim veriyor. Rana Kaplan'ın kendisine tekrar teşekkür ederim.

DERYA BUYLAKUTLUYURĞA/Kocaeli - Öğretmen

Bu eğitim bana her şeyden bağımsız, tüm çıplaklığıyla kendime ve hayata kulak vermeyi, yüreğimden gelen fısıltılara sahip çıkıp; onları sevmeyi, barışmayı ve özgür bırakmayı öğretti. Yorumsuz olmayı öğretti. Kendimi yeniden keşfetmemi ve kendime uzun soluklu içsel bir yolculuk yapmamı sağladı. Beni sınırlandıran ve durduran inançlarımı fark etmemi ve bunlarla ilgili çözümler üretmemi sağladı. Bilinçaltımı doğru kodlamalarla yeniden yapılandırmamı ve daha güçlü, sağlam ve kararlı adımlarla hedeflerime yürümeyi öğretti. İstenilen her değişimin, gelişimin ve dönüşümün sabırlı bir süreç gerektirdiğini öğretti.

Bir yolculuğu anlamlı kılan, yol arkadaşınızın KİM olduğudur. Uzun bir zamandan beri büyük bir tutkuyla istediğim bir şeydi Koçluk Eğitimi. Yapacaklarım, yapmam gerekenler ve rotam belliydi. Bununla birlikte tutkumu arttıran, merakımı her an taze tutan, gülümsemesiyle içimi ısıtan, tüm yetkinliğiyle karşımda duran Can KOÇUM, yol arkadaşım, bir tanecik öğretmenim Rana KAPLAN'dı sürecimi anlamlı kılan. İki aylık eğitimimiz boyunca büyük bir keyifle yaşadığım süreçte her şey tam ve olması gerektiği gibiydi, mükemmeldi. Duyguları, zihinleri doyuran; bilinçaltıyla dostluk kurduran eğlenceli ve eğitici bir süreçti. Öğretiydi, mutluluktu, koca bir gülümsemeydi. Yorumsuz, kolaylaştırıcı, rehber ve lider, samimi, doğal, tüm iş ve işleyiş yetkinliğini taşıyan, bize ‘BİZ’ duygusunu her daim yaşatan çok kıymetli, başarılı, CAN KOÇ RANA KAPLAN'a sonsuz teşekkürlerimle.

EMİNE ÖZDEMİR/Kocaeli - Öğretmen

Bu süreçteki en büyük kazanımım kendimi daha iyi tanımak oldu. Sahip olduklarımı, korkularımı, kendime koyduğum engelleri, güçlü ve zayıf yanlarımı ve hayattan ne istediğimi daha net bir şekilde gördüm. Hedeflerimi hayata geçirmek için bana cesaret ve yol haritası verdi. Tüm bunların yanında özgüvenimin artmasını sağlayarak insanlarla iletişimimi güçlendirdi.

Oldukça verimli bir eğitim süreciydi. Öğrenilen tüm tekniklerin teorik bilgiden hemen sonra geribildirimcilerle pratik edilmesi çok daha kalıcı olmasını sağladı. Geribildirimci olarak sürece katılım sağlanması hem tekniklerin tekrar gözden geçirilmesi hem de başkalarının deneyimlerinden faydalanılarak farklı ve de çeşitli durumlarda neler yapılabileceğinin tespiti açısından oldukça etkili ve de besleyici oldu.

Her şeyden önce Rana Hocam' ın güler yüzü ve samimiyeti bu sürecin işlevselliğine olan inancımızı fazlasıyla pekiştirdi. Bir eğitmen olarak alanına oldukça hakim ve etkiliydi. Koçluk bakış açısını yalnızca dersler esnasında değil hayatının her alanında kullanan ve bu yönüyle de bizlere örnek teşkil eden etkili bir iletişim uzmanı. Ders aralarındaki sohbetler esnasında dahi sorduğu kısa sorularla bizlere farklı bakış açıları sunmayı her zaman başardı. Teşekkürlerimi sunuyorum.

RANA TOKDEMİR/Kocaeli - Emekli öğretmen

Eğitim beni alt benliğimle tanıştırdı. Ben artık insanları daha rahat anlayabiliyorum. Herkesin bakış açısı (134ü) var bunu biliyorum. Hedef Koyup adımlarla ilerlemek gerektiğini öğrendim. “Bu sana ne kazandırdı?” cümlesiyle küçük oğlumda çok şey değiştirdim. Eşimin’’ sen artık her şeyin cevabını sorgulayarak değil, soru Sorarak buluyorsun’’ dedi. Daha da sakin olmuşum. Bu eğitimi Aldığım için kendime bu eğitimi verdiğiniz için size teşekkür Ederim.

Eğitim bana, aileme ve çevremde uyguladığım kişilere çok faydalı oldu. Bundan sonrasında daha etkili kullanarak çok daha faydalı olmayı hedefliyorum

Rana hocam dersleri herkesin anlayabileceği bir dille anlattı. Ses tonu huzur vericiydi. Ders süresi ve teneffüslerin zamanlanması çok iyiydi. Bize verdiği kitap ve Materyaller eğitime uygun ve faydalı bilgiler içeriyor. Tekrar çok teşekkür ediyorum.

CELİLE KURMUŞ/Kocaeli

Eğitim süreciyle, hayata farklı açılardan bakmayı ve bunun yaşama sevincini nasıl artırdığını öğrendim.

Bu eğitim sürecine başkalarını değerlendirmek ve yardımcı olmak amacı ile katılmıştım ama sonuçta insan değişime hep kendisinden başlıyor. Eğitim sürecim boyunca geçmişle uğraşmayı bırakıp bu güne ve geleceğe bakmayı öğrendim. İnançlarımda köklü değişiklikler oldu. Her teknikle kendimi sorguladığımda daha güzel bir ben olduğumun farkına vardım. Bu gün başladığımda çok daha iyiyim ve yarın çok çok daha iyi olacağıma inanıyorum.

Bir şey değişir, her şey değişir.

Rana Kaplan hocam tam anlamı ile profesyonel bir eğitimci. Eğitim sürecimiz boyunca bizlere tüm teknikleri ayrıntısı ile anlattı, sorularımızı tekrar tekrar yanıtladı, öğrenebilmemiz için sabırla örneklendirdi. Geri bildirim sürecinde de öğrendiklerimizin pratikleştirilmesi için yardımlarını esirgemedi. “Her eve bir koç gerekli”(hocamızın sözü) ‘ ymiş, bizim evde artık var.

Teşekkürler hocam.

AYSEL SEVİM/Kocaeli - Öğretmen

Koçlukla birlikte kendimi tanıdım. Kendimin ve ne istediğimin farkına vardım. Hayatıma, bakış açıma, inançlarıma, sahip olduklarıma, olmak istediklerime genel bir baktım.

Dostluklar kazandım, güzel paylaşımlarımız oldu. Güzel insanlar tanıdım. Eğitim sırasında yaptığımız çalışmalarla birbirimizin hayatlarına dokunduk.

Hedeflerim netleşti ve somut adımlar atmaya başladım.

Eğitim oldukça verimli geçti. Konular akıcı ve net işlendi. Ortam güzeldi. Bununla birlikte İstanbul’daki ilk eğitim sonrası İzmit’te katıldığım geri bildirim süreci sırasında konular daha da pekişti.

Ödevler yapılıp ayrıntılı paylaşıldığı için yeni olay ve durumlara karşı daha tecrübe kazandığımı söyleyebilirim.

Eğitmenimiz derse başlama, hazırlık, zaman yönetimi konusunda disiplinliydi. Konuları çok akıcı, akılda kalıcı, görsel, işitsel tüm teknikleri kullanarak anlattı. Uygulamalar çok etkiliydi. Her durumda her etkinlikte yeni bir şey öğrendik. Giyim tarzı, ses tonu, sunumuyla çok başarılıydı.

Hayatıma dokunduğu için teşekkür ederim.

Bir şey değişir, her şey değişir.

DİLEK GÜNEŞ/Kocaeli - Yönetici

Eğitim sürecinde farkındalıklarım ve özgüvenim arttı. Hedeflerimin gözümdeki ulaşılabilirliği ile birlikte yapabilirim inancım arttı. Süreç ile birlikte kaynaklarımın farkına vardım, kendimle gurur duyduğum anlar yaşadım ve şimdi kendimi daha güçlü hissediyorum.

Yorumsuz, etkin dinleme becerimin gelişmesi, uyum ve sorular ile kurduğum iletişimim ilişkilerimde de olumlu etkiler yarattı.

Tüm bu süreç ile birlikte tutkum olan koçluk mesleği için gerekli olan teknik donanımlar ile donanmış oldum kendimi önümüzdeki süreçte daha da cesaretle uygulamaya geçmeye hazır hissediyorum ve bunu gerçekleştiriyor olacağım.

Uygulanan eğitimin metodu çok etkili, özellikle gerçek seansların uygulamalı olarak eğitmenimiz tarafından yapılması, eğitmenimiz gözetiminde sınıfta birbirimize uygulama yapmamız, geri bildirim almamız süreçte öğrendiklerimizi içselleştirmeme ve farkındalıklarımın artmasını sağladı.  Ayrıca eğitimin geri bildirim sürecindeki katılımcılar ile birlikte yürütülmesi tecrübeleri ile paylaşımları bizim sürece olan heyecanımızın ve motivasyonumuzun artmasına katkıda bulundu. Ödevlerin verilmesi, uygulama yapılmaya teşvik edilmesi ve ilk ders saatinin gerçek yaşanmış deneyim paylaşımlarının aktarılmasına ayrılması  öğrenmemizi pekiştirdi.

Rana Kaplan hocamın konulara hakimiyeti, akıcı anlatımı, bilinçaltı düzeyde öğrenimi sağlayacak yönde dil kullanımı, ilgiyi koruması, merak uyandırması, cesaretlendirmesi çok etkileyici idi. Eğitim boyunca hep AN da kalmamı sağladı.  Eğitmenimiz sayesinde çok hızlı ve etkin bir öğrenim gerçekleştirdik. Öğrendiğim bilgileri uyguladıkça mucize gibi olduklarını görüyorum. Eğitmenimiz RANA Hanıma öğrettiği her şey için eğitim boyunca aktardığı tüm bilgiler için tüm kalbimle teşekkür ediyorum.

SEVİYA ZEREN/Kocaeli - Firma Sahibi

Bu paragrafları kocaman kocaman yazmak istiyorum, sadece içimden geldiği gibi yazıyorum.

Koçluk eğitiminde kendim meydana çıktı, ben’ den sıyrıldım, yorumsuz oluyorum, umut ışığımı tekrar görmeye başladım, farkındalıklarım arttı, insanları eleştirmiyorum ( çok seviyorum onları), kendimle birlikte insanlara dokunmaya başladım, vizyonum ve misyonum değişti.

Bununla ilgili başka eğitimler görmediğim için açıkçası kıyaslama gibi bir şansım yok. Bununla birlikte kıyaslama yapmama da gerek yok. Bana kattıkları ile değerlendirecek olursam 100 üzerinden 99 fayda gördüysem bu çok iyi bir eğitim demektir. Rana Kaplan ve asistanı Gözde Ağseren gerek anlatım, gerekse doküman olarak tüm iletişim hatlarını kullanarak tarafıma ulaşıldı ve kolaylık sağlandı (devam da ediyor)

Hayatıma anlam kapısını aralayan, sevgisi, gülümsemesi ile her zaman yanımda olan, (inşallah olmaya da devam edecek) bana beni bulduran, (her şeyi ben yaptım, o hiçbir şey yapmadı ki) eğitimdeki tecrübesine sevgilerini doğrayıp doğrayıp bize yediren güzel insan. Seni seviyorum

Ve diyorum ki; Sizleri çok seviyorum

ELİF KARAN/Sakarya - Öğrenci

Koçluk süreci boyunca birçok kazanım elde ettim. Aslında bende var olanları keşfetmemi sağladı. Kendime güvenim daha da arttı. Ben düşüncesinden kurtulup özgürleşmem için gerekli olan fırsatın kendi elimde olduğunu, olaylara yorumsuz kalabilmeyi, başarısızlık diye bir şeyin olmadığını deneyimleyerek fayda sağlayacağımı, kendi dünyamın içinde mutlu olabilmeyi öğrendim.

Farkındalığın farkına vardım, aslında her şeyin var olduğunu kendi olumsuz düşüncelerimizin bunu kapattığını ve ayrıca gerçekten bir şeyin değiştiğinde her şeyin düzenli bir şekilde değişebilir olduğunu fark ettim. Kalıplardan kurtulup çoğu şeyin arkasında bir üst iyi niyet olduğunu gördüm.

Koçluk eğitimi hocamızın bize karşı tavırları ile Koçluğu daha çok sevmeme vesile oldu. Eğitim gayet başarılı bir şekilde verildi. Kalitelik açısından insanların faydalanabileceği ve samimi ortamla birlikte pozitif enerjinin insanı iyi yaptığı bir süreçti.

Birçok kazanımlar elde edilmesine olanak veren, eğitim boyunca hem koçluğu öğrenip hem de seanslarla gizli kalmış yönlerimizi fark ettirecek ortam sağlandı. Hocamızın bana çok büyük destek olduğu bir süreç, tam anlamıyla destek verilip koçluğu kavrayabileceğimiz bir eğitim vardı.

ŞEBNUR YILMAZ/Kocaeli

Eğitim boyunca insanlar hakkında yorum yapmaktan özgürleşmek benim için hayatımın kazanımı oldu. Herkesin başka başka amaçları, hedefleri, hayalleri, düşünceleri olduğunu zaten bilirken bunu yaşamımın bir parçası haline getirdim. Herkesin söylediklerinin altında yatan bir hikayenin ya da yaşanmışın olduğunu onlar daha söylerken farkına varmayı öğrendim.

Hayatta herkesin yapmak istediklerinin aslında sadece kendine bağlı olduğunu anladım. İstediklerine ulaşmanın yolunun sadece kendi kaynaklarından geçtiğini ve bunlara aslında sahip olduğunu öğrendim. Çaresiz hiç kimsenin olmadığını sadece çözüm üretmekte sıkıntı yaşayan insan topluluğu olduğumuzu öğrenmek değişik bir o kadarda çarpıcı bir gerçekti benim için.

Yeni becerilerin ve davranışların kazanılabildiği bir eğitim süreciydi. Yüksek etki derecesine sahip uygulamaları gerçekleştirdiğimiz bir eğitimdi.

Öğretilebilir yetenekler belirledikten sonra öğrendiğimiz bilgi, teknik ve süreçleri prensip haline getirebildiğimiz bir eğitimdi.

Bu eğitimdeki tüm kazanımlarımı öğrenmeme ve bunları prensip haline getirmeme yardımda bulunan bir eğitmendir. Eğitimin tüm içerik ve uygulamalarını bize açık yüreklilikle aktaran kendi alanında ve eğitmenlik alanında başarılı biridir.

Rana Kaplan, bizlerin ihtiyaçlarımızı, becerilerimizi ve gereksinimlerimizi saptayarak bu eğitimi en iyi biçimde almamızı sağlayan bir eğitmendir. Eğitime başlamadan önce benle, eğitime başladıktan sonraki ben arasında ciddi farklar var; bana, aileme ve etrafımdaki insanlara olan bakışımı değiştirdiği için, hayatıma farklı açılardan bakmamı sağladığı için, bana tekrar başarmayı hatırlattığı için ona minnettarım.

ELİF TOPAL/Kocaeli - TV Sunucu

Bu süreçten en büyük kazanımlarımdan biri faklı biri olduğumu öğrendim. Hedeflerim hep vardı ancak sadece varmış. Bunları nasıl hayatta geçireceğimi öğrendim. Koçluk ilkelerinden ‘’ Çaresiz insan yoktur çare üretmeyen zihin modelli vardır’’ bakış açımı değiştirdi.

Yorumsuz kalmayı öğrendim, öğrenince üzülmedim, üzülmeyince her daim pozitif oldum. Herkesin bakış açısını kabul etmeyi öğrendim. Kurduğumuz cümlelerin bazen negatif sonuçlar doğurduğunu ‘’ bununla birlikte ‘’ cümlesinin pozitif enerji saçtığını ve bu cümle ile oğlumla iletişimin daha iyi olduğunu öğrendim. Soru sormanın da bir sanat olduğunu, doğru sorularla çözüm bulmayı buldurmayı öğrendim.                

8 haftalık eğitim sürecinden sonra 8 haftalık geribildirim süresi çok keyif aldığım zamanın nasıl geçtiğini anlamadığım zamanlardı. Bilincin değil bilinçaltının kullanarak öğrendiğimiz bilgiler ve teknikler, bu öğretilerle yapılan uygulamalar ve ödevlerle aldığım hayat dersi niteliğinde bir eğitim süreciydi.

Rana Kaplan'la iİlk tanıştığım gün ön görüşme sonrası sohbetimiz bitip kurs kapısından güvenerek inanarak çıktım. ilk eğitim günü dikkatimi çeken o cümle ‘’Bir Şey Değişir, Her Şey Değişir’’ oldu anlam veremedim. Eğitim başladı bitti. O cümlenin içinde neler saklı olduğunu bana anlatan eğitmenim; hayatıma bu zamana kadar o kadar çok insan aldım ki hiç biri bana farklı olduğumu, becerilerimi fark ettirmedi. Kişisel dönüşümümde bana büyük destek veren tek kişi Rana KAPLAN.

Bu alandaki başarısına şimdi çok daha anlam verebiliyorum. Onun pozitif enerjisi ile eğitimlerimiz çok zevkli öğretici bir şekilde ilerledi. Bana hedeflere giden yolları, farklı bakmayı, becerilerimi gösterdiğiniz verdiğiniz bilgilerin sadece bana değil etrafımdakilerde yarar sağladığı için size teşekkür ederim. Mutlu olduğum anlarda yüzüm hep güler. RANA KAPLAN KOÇLUK MERKEZİ'NDE yüzümün hep gülmesini sağladığınız için size minnettarım.

LEYLA EKEN/Kocaeli - Aile Eğitimleri Eğitmeni

RANAKAPLAN Koçluk Merkezi'nde koçluk serüvenime başladığımda ilk önce duygu kontrolümü kazanmayı öğrendim. O süreçte içinde bulunduğum gurubun enerjisi de  beni olumlu yönde etkiledi. Koçluk Eğitiminden en çok kendime değer vermeyi kazandım. Eğitmenliğimde de koçluk yetkinliklerimle kursiyerlerim, kendilerine değer verdiklerinde çevrelerine sağlayabilecekleri yüksek faydayı fark ederek aile yaşamlarında çok güzel gelişmeler yaşadılar. Şu an için bu kişilerin sayısı 200 ü buldu.

Bunu bana kazandırdığı için Rana Kaplan hocama çok teşekkür ederim.

REMZİ EŞSİZ/Kocaeli - Mali Müşavir

Bu dönemde Koçluk ya da kişisel gelişim üzerine ülkemizde bayağı ilgi artmış bulunmaktadır. Bununla birlikte Rana Kaplan hocamız bu konuda çok iyi bir fırsattır. Ben şahsen kendisinden Koçluk eğitimi ve NLP eğitimi aldım. Üzerimizde kendisinin gayretleri çok yüksek. Ona sonsuz teşekkür ediyor ve bundan sonra yaşamımda bana ve çevreme ışık olacak olan bu eğitimlere her kesin katılmasını tavsiye ediyorum.

Saygılarımla

FATMA KARAÇAYIR/Kocaeli - PDR Rehber Öğretmen

Benim yaşam koçluğuna bakış açım çok olumlu değildi, bir süredir bir terapi eğitimine gidiyordum ancak bu eğitimin de yetersiz kaldığını hissettim bir süre sonra. Genel olarak yaşamın tüm alanlarında bir tatminsizlik yaşarken bu eğitime katılmayı düşünmeye başladım. Bir arkadaşım da bu eğitime katılmıştı ve ondaki olumlu değişimi farketmiştim. Hatta bir başka arkadaşımın da bu  eğitime katılıp inanılmaz değiştiğini öğrendiğimde kararımı verdim ve Rana Hanımla görüşmeye gittim. Tam bir profesyonel ve çok ilgili biri olduğunu, ona güvenebileceğimi hissedince eğitim sürecine katıldım. Onlarca sınırlayan inancım olduğunu farkettim, daha olumlu olmayı sürdürmeyi öğrendim, daha az yorum yapmayı, herkesi olduğu gibi kabul etmeyi ve kendime değer vermeyi.

Benim için kendimi geliştirme ve disipline etme sürecim devam ediyor. Teşekkürler Rana Kaplan, bana iyi bir eğitim kazandırdığın için…

ZEYNEP TUNÇ/Kocaeli - Matematik Öğretmeni / Etüd Merkezi Sahibi

Rana hocamla almış olduğum Profesyonel Koçluk Eğitiminin getirilerini saymakla bitmez. Öncelikle eğitim 88 saatlik süreci ile farkını ortaya koyuyor. En genç koçlardan olmamla birlikte yeni dostlukların kurulması ise işin cabası.

Eğitim süreci boyunca önce kendinize dokunuyorsunuz, gerek ruhen gerek geleceğinizi avucunuzun içine alabiliyorsunuz. Bununla birlikte çevrenizde tanıdığınız tanımadığınız bir çok insana dokunabiliyor olmanız da ruhunuzu her an besliyor.

Rana Kaplan, profesyonel yaşam koçu ve mükemmel eğitmen duruşunun yanında benim için gerçek samimiyeti içtenliği ile özel biri…

NURHAN HINÇAL/Kocaeli

Rana Kaplan Koçluk Merkezi'ne gidişim ve koçluk eğitimine başlamam benim için tamamen hayatımda hazırlanmış dağınık parçaların yerine yerleşmesi gibiydi. Eğitimde, kendimle ilgili parçalar yerine oturdu. Bununla birlikte seanslarda farkındalık yaratmak ve danışanların da hayatlarındaki parçaların, yerine oturtmalarını görmek beni çok mutlu ediyor.

Rana Kaplan, hayatımda tanıdığım ender insanlardan birisidir. Rana hocadan aldığım eğitim Gerçekten mükemmel bir eğitimdi. Rana Kaplan ile yollarımızın kesişmesi hayatımdaki renklerin parlamasıydı.

Teşekkürler, özel insan Rana Kaplan

HİLAL BALABAN/Kocaeli - Endüstri Mühendisi / Kalite Yöneticisi

Oğlumun  okulla senkronizasyonunda sıkıntılar olduğu için Rana Hanımın katıldığı bir TV programına bağlanmıştım. Hemen sonrasında ofisinde yaptığımız görüşmede Rana Hanımın neden TV'de "şöyle yapın, böyle yapın bakın çocuğunuz nasıl düzelecek!" demediğini anladım. Çünkü koçluk akıl vermemekmiş.

Sorunlarımız olduğunda; hemen bir omuz bulup ağlamak, ağlarken filtrelerimizde süze süze eleğin üstünde bıraktığımız kişi/leri-durumları suçlamak, suçlarken kendimize acıyarak mağdur hissetmenin dayanılmaz hafifliğini yaşamak, bu hafifliği yaşarken acılara sarılıp sarmalandıkça kendi yaşamımıza dair sorumluluklarımızdan da kaçabileceğimizi keşfetmek sürecini hepimiz o kadar iyi işletiyoruz ki..... Biri gelsin sorunlarımızı çözsün, o biçim akıllar versin, anında hayatımız değişsin falan istiyoruz. Nasıl yani? Bu kafayla mı?

Rana Kaplan bunu yapıyor işte koçlukta. "Heeyyy!" diyor kibarca ; "Önce bir filtrelerini temizle bakalım. Geçmişe hayıflanmayı da bırak. Bu hayat senin ve sorumlulukların da sana ait. Direksiyonuna sen geç. Senin yerine kullanacak şoför aramayı da bırak. Herkesin kullanması gereken kendi hayatının direksiyonu var çünkü. Al, bu da takım çantası. İçinde bir çok araç gereç var. Navigasyonun bozuldu ve nereye gittiğini bilmiyorsan ilk önce oradan başla. Bir yerden, küçücük bir şeyden bir başla, göreceksin BİR ŞEY DEĞİŞİR HER ŞEY DEĞİŞİR"

Evet, bizim hayatımızda çok şey değişti. Rehber doğru olunca, çıkışı bulmanın o kadar da zor olmadığını öğrendik. Zannettiğimizden çok daha kısa sürede, zannettiğimizden çok daha kolay oldu. Yaşam sevincini kaybedenlerimiz sevinçlerini, hayatına yoldaş arayanlar eşlerini, ilişkilerinde sorun yaşayanlar çözümlerini, iş arayanlar işlerini buldu. Herkes kendi çözümünü kendi buldu.

Benimse örneklerimden SADECE biri; ders çalışmayı kitap okumayı sevmeyen oğlum son dönemde istekle 1700 sayfa kitap okudu.

Ve yumuşak yumuşak anlatan, sabırla dinleyen, sabırla anlatan, sabırla feneri elimize tutuşturan Rana Kaplan ile yetiştirdiği yüzlerce koçu; bugün çok güzel bir sinerji ile hayatları değiştirmeye vesile olmaya devam ediyorlar.

Tekrar ve her gün teşekkürler…

AYŞEGÜL TOHUMCU/Kocaeli - Doktor

Koçluğun bir yaşam disiplini olduğunu düşünüyorum. Size hazır reçeteler, kurallar, formüller vermek yerine güçlü ve akıllı sorularla problem gibi görünen olgunun köküne inmenize, cevapları bulmanıza yardımcı olan bir disiplin. Balık almak yerine balık tutmayı öğrenmek gibi aslında. Geleceğin mesleği olarak tabir edilen koçluğu, hem kendi hayatınızda kendinize uygulayabilirsiniz, hem de profesyonelce bir meslek olarak icra edebilirsiniz. Almış olduğum profesyonel koçluk eğitimi sayesinde bakış açım değişti, hayatım kolaylaştı,  sorun dediğim şeyler sorun olmaktan çıkıp gelişim alanları haline geldi. GAÜ ve Rana Kaplan Koçluk Merkezi’nin ortaklaşa düzenlemiş olduğu profesyonel koçluk sertifikasyon programına iyi ki katılmışım diyorum ve özellikle de bunu meslek olarak yapmak isteyen kişilere öneriyorum.

SEVGİ PAMUK ŞENGÜN/Kocaeli - Sosyolog / Aile Danışmanı

Rana Kaplan Koçluk Merkezi'nde aldığım yaşam koçluğu eğitiminden sonra ‘koçluk’ sistemine olan bakış açım değişti. Bakış açısını değiştirerek hayata farklı açılardan bakılabileceğini keşfettim. Bu keşif yolculuğunu Rana hocamın sevgisiyle oluşturduğu sevgi ve ışık yolu olan merkezimizde yaşamak imkanını buluyoruz. Elele yürek yüreğe insanlar bu yolda şifalanıp, çevresindekilere de yardım edebilmelerinin mutluluğunu yaşıyorlar. Bu yolda bizi yalnız bırakmayan Rana hocama sonsuz teşekkürler. Hayatım kendisiyle tanıştığım andan itibaren inanılmaz şekilde değişti. Rana Kaplan koçları bilirler ki; Bir Şey Değişir, Her şey Değişir.

BURÇİN ÖZOĞUZ TÜRKER/Kocaeli - Tarih Öğretmeni

Koçluk ile ilgili hiçbir fikrim olmamasına rağmen koçluk eğitimi alan arkadaşlarımdan biri Rana hanım ile tanışmamı istedi. O gün benim miladım oldu diyebilirim. Hayatın bana hep muhalefet ettiği düşüncesindeydim. Hep tırmanabilmek için tırmalayıp sonunda aşağı doğru kayan biri gibi görüyordum kendimi. Yapabileceğim tek işin öğretmenlik olduğunu düşünüyordum. Eğitime başladım hayatım değişti. Ben de, fikirlerim de, eşim de, çevrem de değişti. Anladım ki ben başka gözlerle bakmaya başlamışım. Artık öğretmenlik yapmamaya karar verdim zira benim içimde bir başka ben var. Yeni mesleğimi icra etmekten inanılmaz bir mutluluk duyuyorum. Kalbimdeki tanımlayamadığım o boşluğu doldurdum. Mutluyum, umutluyum, huzurluyum. Teşekkürler Rana Kaplan.

CİHANNUR ALPAK/Kocaeli - Makine Mühendisi / İş yeri sahibi

İnsana, olması için sevgiyle fırsat vermektir koçluk. Bunu öğrendim Rana hocamdan. Yaptığını sevmek; anı ve danışanı özgürleştirme yolunu açmaktır. Yolun başında durup gelene sevgiyle, kendine ulaştıracak bilgiyi bulma yetisine sahip olduğunu gösterir. Pek çok kişinin sandığının aksine karışmaz, yön vermez. Bunları görmeme vesile olduğu için Rana Kaplan'a sevgiyle teşekkürlerimi sunarım.

ADEM KATANALP/Kocaeli - Etüd merkezi ve İngilizce kursu sahibi / Öğretmen

Koçluk deneyimi, bende soru sormayı yorum yapmaya tercih ettirten mükemmel bir farkındalık süreci oldu. Başı olan fakat sonu olmayacak olan bu doğal denge sürecinde terazinin bir kefesinde biraz ben, diğer kefesinde de biraz diğer ben vardı. Bilinç altımı besleyen kurumsal eğitimimi mutlulukla aldığım RANAKAPLAN Koçluk Merkezi ise sürecimin açılım noktası oldu. Çok teşekkür ederim.

AYŞEMİN KARABULUT/İstanbul - Eğitim Bölümü Yöneticisi / Eğitmen

Kemerburgaz Üniversitesi aracılığıyla Rana Kaplan Koçluk Merkezi’nde Rana Hanımdan aldığım Koçluk Sertifikası Programı benim için yaşadığım en güzel deneyimlerden biriydi. Koçluk, benim uzun süredir almayı düşündüğüm ve üzerinde yoğunlaşmak istediğim bir konuydu. Amacım her şeyden önce kendi kendimin koçu olabilmek sonrasında da bunu uygulamaya geçirebilmekti.

Bu program bana NLP teknikleriyle uygulamalı olarak bunu deneme fırsatı verdiği gibi yapabileceğime de inanma gücü sağladı. Aynı zamanda Rana Hanım sadece eğitim günlerinde değil , eğitimden sonra ki zamanlarda da hayata geçirmek istediğim koçluk projelerinde her an desteğini ve varlığını esirgemeyerek yanımda oldu. Eğitimde ki koçluk tekniklerini çalıştığım firmada uyguladım ve çok güzel sonuçlar aldım. Rana Hanıma’a bize kattıkları, inancı ve enerjisi için çok teşekkür ederim.

AYŞE BENSU DİNÇ ÇILDIR/Kocaeli

Ben bu eğitimi Rana Kaplan Koçluk Merkezi İzmit'te , Rana Kaplan'ın kendisinden aldım. Başlangıç niyetim kendime ,yaşama dair farkındalıklar edinmekti. Eğitim günleri konu anlatımının ardından, eğitmenimiz bizlerden birine anlattığı konuya ilişkin bir seans uygulaması yapar.Daha sonra gruplara ayrılır ve birbirimize seans yaparken koç, danışan ya da gözlemci koç olarak her boyutta yaşayarak anlatılan konuyu deneyimlemiş oluruz. Kendinizle ilgili sınırlayıcı inançlarınız olabilir,şahsen benim vardı. Öyleyse kendinizi şaşırtmaya hazırlıklı olun, bu harikadır! Rana Kaplan Koçluk Eğitimi, bilginin sevgiyle aktarılıp ,keyifle paylaşıldığı sinerjisi yüksek özel bir eğitimdir ve aslında belki de anlatılmaz yaşanır! Tüm kalbimle herkese öneriyorum, sevgilerimle.

ESİN DİLAVER/Kocaeli - Rehber Öğretmen / PDR

Uzun süredir peşinde olduğum  koçluk eğitimini, İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi'nin;  RANAKAPLAN Koçluk Merkezi ile yapmış olduğu işbirliği ile;  88 saatlik eğitim, uygulama ve geribildirim süreçlerinin ağırlıklı içeriğiyle hazırlanmış olan Profesyonel Koçluk Temel Eğitimi  Sertifikası'yla tamamladım.Yaklaşık 5 ay süren bu eğitim sürecinde almış olduğum  ve koçluk yaptığım seanslarla kendimi yeniden keşfetme şansı buldum. Öz değerimi bulmak, yaşamsal misyonumu esas alarak nefes almak iç huzuruma olan en büyük yatırımım oldu. 

Verilen koçluk tekniklerini bir hafta boyunca uygulamak, yaptığımız seansların ardından aldığımız mentorluk desteği ile yeni projelere imza atmak Rana Hanım'ın eğitimini başka bir boyuta taşıyor. Eğitim süreci bitmeden ödediğiniz paranın sonuna kadar hakkını aldığınızı fark edeceğiniz farkındalıklarla dolu. Hangi işi yaptığınızın; hangi meslekte kaç yıl çalıştığınızın bir önemi olmadığını; bu koçluk eğitimi içeriğiyle, içsel liderliğinizi keşfettikçe taçlandığınızı fark edeceğiniz bir eğitim bekliyor sizi.
 
Bana 'Mesleki olarak aldığım sayısız eğitim bir yana, Koçluk becerilerim bir yana.'  dedirten bu eğitim sürecin ardından yaptığım sosyal  sorumluluk projelerindeki koçluk seansları ile;  bireysel  faydayı toplumsal faydaya dönüştürdüğüm; başkalarına da ayna olma şansı yakaladığım için çok mutluyum.


ŞEBNEM ERİŞ/Sakarya - Sosyal Medya Uzmanı

Başlangıçta koçluk eğitimi diye başlayan süreç sona gelmeden daha ötelerde bir eğitim ya da aktarım olduğunu, uygulamalı olarak yaşatmaya başlamıştı bile. İnsanların eğitilirken eğlendiği,eğlenirken öğrendiği hatta öğrenirken şifalandığı bir "Koçluk Eğitimi". Faydanın bir su damlasının yayılması gibi kişiden etrafa yayılan iyilik halkaları için sayın Rana Kaplan'a ne kadar teşekkür etsek azdır.

Şunu çok net söyleyebilirim ki bu eğitimi alan herkesin hem fikir olduğu şey; içeriği itibarıyla bir Koçluk Eğitimi vardır, bir de Rana Kaplan Koçluk Eğitimi vardır!

EMİNE PEKŞEN/Sakarya - Yaşam Koçu

Bir Şey Değişti Hayatım Değişti.

Koçluk eğitimi ile ilgili daha önce bilgi sahibiydim. Sakarya da ve benim çalıştığım tesiste böyle bir eğitimin düzenleniyor olmasını kendim için fırsat olarak gördüm. Konuyla ilgili önce internet üzerinde sertifika alınacak Üniversite ve Rana Kaplan Koçluk Merkezi hakkında araştırma yaptım daha sonra Rana hanımla yaptığım görüşme neticesinde bu eğitimi alma konusunda kesin kararırımı verdim. Bu eğitim benim için çok önemli olduğundan işverenlerimden eğitim günleri konusunda izin almak istedim. Mümkün olmadığını söylediklerinde ise işten ayrılma kararı alarak eğitimi alma konusunda bütün koşulları oluşturmuş oldum.

Bu eğitim sayesinde birçok farkındalık elde etmekle birlikte benim için en önemli sorun olan kontrol duygumu kontrol edebilmeyi öğrendim. Yaşam koçluğu eğitimini herkesin alması gerektiği kanaatindeyim ve Rana Hocamdan aldığım bu ışığı bende başkalarının yolunu aydınlatmakta kullanacağım için çok heyecanlıyım. Bana bu fırsatı sunan sevgili Rana hocama ve destek olan üniversiteye sonusuz teşekkürlerimi bir borç bilirim.

SİBEL ERSÖZ/Sakarya - Halkla İlişkiler Uzmanı

Kim olduğunuzu, dünyaya geliş amacınızı, ne olmak istediğinizi sorgulamak ve bulmak, buna nasıl ulaşabileceğinizi sizde benim gibi bulmak istiyorsanız mutlaka bu eğitimi almalısınız. Rana Kaplan hocam size ne kadar teşekkür etsem azdır. Sevgiyle kalın.

SABİHA YAZICI/Sakarya - Lise Müdürü / Belediye Başkan eşi

Hayalim Gerçekleşti.

Bu eğitimi bir öğretmen arkadaşım vasıtasıyla duyduğumda hemen netten araştırma yaptım ve bana ve aileme çok faydalı olabileceği fikrine vardım. Rana Kaplan hanımla tanışmak için randevu aldığımda aklımdaki tüm sorulara net cevaplar vermesi evet ben bu eğitimi almalıyım fikrini benimsememe neden oldu.

Derken eğitimin ilk haftasında bu eğitimin özellikle eşim ve çocuklarım için çok ama çok faydalı olacağına inandım ki bunda da ne kadar haklı olduğumu ilerleyen haftalarda gördüm. Daha ilk haftadan itibaren öğrendiğim teknikleri evde uygulamam aile bireylerimin farkındalıklarını fark etmeleri benim gibi onları da şaşırttı. Rana Hanım sayesinde AİLEMİN KOÇU oldum.

Çevremdekiler, eşim ve büyük kızım da bu eğitimi almak istediklerini söylüyorlar. Hele hele öğrencilerimin memnuniyetlerini görseniz inanamazsınız. Belki de bu eğitim sayesinde bir çok kız öğrencilerimin hayatı kurtulacak. Ne kadar büyük bir hizmet verdiğinizi bu cümle ile anlatmak yeterli herhalde. (bu arada ben kız meslek lisesi müdiresiyim)

Bize bu eğitim olanağı sağlayan üniversiteye ve bu konuda marka bir isim olan Eğitmenimiz Rana Kaplan Hanımefendiye sonsuz,sonsuz,sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

FETİH ÇABUKOĞLU/Sakarya - Anaokul Müdürü

Kendimi buldum.

Bu eğitime katılmadan önce kendi hayatımla ilgili bir çok soru işaretim ve acabalarım vardı. Bir bakıma bunalım dünyasının içerisinde gelgitler yaşıyordum. Bir arkadaşım böyle bir eğitim olduğunu söyleyince merak etmekle beraber acaba sorusu beynimde yankılanıyordu. Öncelikle hedefim kendim, sonra da öğrencilerimdi. Bir cesaretle katıldım eğitime, bunda tabi ki eğitim öncesinde hayat güneşim Rana Kaplan Hocamla yaptığım görüşme çok etkiliydi. Derken merakla beklediğim gün geldi. Hocamın kurumsal sloganı “Bir Şey Değişir, Her Şey Değişir” cümlesini duyduğum ilk anda evet doğru yerdeyim dedim. Kafamdaki soru işaretleri bir bir cevap buluyor kendime olan özgüvenim daha ilk saatlerde kendini belli ediyordu. İnanamıyordum bir cümle hayata yeniden doğmuş bebek gibi yapmıştı beni. Öğretilen teknikleri ilk önce kendime uyguladım. Sadece kendimi tanımakla kalmadım çevremde yaşadığım bir çok olayın da sebep sonuçlarını görür oldum. Ve hayatım her geçen hafta daha da gelişti, kendime ben bile inanamıyordum.

Anlatılması zor gerçekten yaşamak lazım. Rana Kaplan hocama ve bize bu fırsatı sunan Üniversiteye çok ama çok teşekkür ederim. Hayatımı değiştirdikleri ve beni yeniden hayata bağladıkları için. Bu eğitimin tüm insanlara zorunlu olarak verilmesi temennisiyle. Sevgiyle kalınız.

ZEYNEP ÇAVDAR/Sakarya - İş yeri sahibi / Ressam

Eğitime başladığım 2.haftadan itibaren öğrendiğimiz tekniklerle etrafımdaki kişilerin yaşamlarına dokunarak onların mutluluklarına tanık olmak her şeye değer.

Teşekkürler Rana Kaplan her şey için.

AYŞE NALAN NAMLI/Kocaeli - Yönetici

Öncelikle  İş Odaklı daha iyi bir kariyere sahip olmak daha olumlu ve çoklu  bir bakış açısı yakalamak Kendimde olmasını istemediğim bir çok özelliğimi değiştirmek ve doğru kararlar verebilmeyi öğrenmekti ilk andaki beklentilerim. Sonrasında yapabileceklerimin ne kadar fazla olduğunu  ve kaynaklarımın ne kadar çok olduğunu gördüğüm andaki heyecanımın tarifi yapılabilir mi bilmiyorum. Açıkçası kendimle ilgili öyle çok detayı fark etmeme vesile oldu ki Rana Kaplan Hanım, yaşadıklarım ve öğrendiklerimle daha umutlu daha mutluyum. Çevremdeki insanların bunu fark etmesi ve olumlu geri dönüşler almam yaşamım boyunca hissetmediğim kadar kendimi özel ve değerli hissettirdi. En önemlisi kendimi keşfettim bununla birlikte Rana Kaplan hocam bir dokundu ve  ben değiştim benimle birlikte her şey de değişti. Sonsuz kere sonsuz minnettarım Rana Kaplan hocama.

FÜSUN TALAS/Kocaeli - Halk Oyunları Eğitmeni

Her şeyden önce kendime kendi hayatıma kendi geçmişime varoluşuma bakış açım değişti. Değişime o kadar kolay uyum sağladım ki artık hayatımın her anında MUTLU OLMAYI seçiyorum. Beni üzen olaylar karşısında üzülmeyi değil de farklı öğrenimlerle bakmayı seçiyorum. Rana Kaplan’la koçluk seansları hayatımda kendim için deneyimlediğim en güzel dönüm noktasıydı.

ZELİHA İNCİ ÇALIŞKAN/Kocaeli - Ev Hanımı

İstediğim, kendi içsel dünyamda olup bitenlere bir uzman yardımıyla bakabilmek, kendimle yüzleşmek, başa çıkamadığım durumlarla baş etmek ve olumsuz durumlara karşı sabırla çözüm üretebilmek, aile içi iletişimim de destek olabileceğim her durumumu  doğru şekilde öğrenerek  ifade etmek, özellikle çocuklarımla olan sorunlarımla baş edebilmekti.

Bu eğitimle yapabileceğim her şeyin farkına vardım. Farkındalıklarımı keşfettim. Sorunlarla başa çıkmanın çokta zor olmadığını gördüm. Başkalarının değil benim fikirlerimin, içsel dünyamda yaşadıklarımın beni tatmin ettiğini öğrendim. Her anın ne kadar kıymetli olduğunu ve anı yaşamanın ne kadar önemli olduğunu öğrendim. Etrafım da yaşanan bir çok şeyi değiştirme isteğim vardı, insanları, ailemi, arkadaşlarımı, dostlarımı. Ancak bunun mümkün olmadığını fark ettim ve fark ettiklerimle kendimde yaşadığım değişimler sonucun da her şeyin bir süre sonra güzelleştiğini gördüm. Koçluk Merkezinin sloganı olan “Bir şey değişir her şey değişir” sözünü Rana Hocam tam anlamıyla bana yaşattı. Ben değiştim ve her şey şimdi daha güzel. Harika hissediyorum. Rana Kaplan hanım, Binlerce kişinin bildiği gibi gerçek bir hazinedir.

YASEMİN GENÇ ÇELİK/Kocaeli - Eğitmen

Koçluk Eğitiminden beklentim kendimi geliştirmek, bakış açımı değiştirmek, hayata farklı gözlerle bakmak, yaşadığımız günlük sıkıntıları nasıl aşacağımı öğrenmek, 3 çocuğuma nasıl bir model olmalıyımı fark etmek gibi bir çok beklentim vardı. Öğrendiklerimden sonra aslında beklentimin ötesinde bambaşka bir hayat karşıma çıktı. Yaşadığım deneyimler anlatmakla bitmez benim en etkilendiğim kendimle yüzleşmek ve kendimi daha iyi tanımak beni çok şaşırttı. Bu eğitim, aslında kendimde var olan yeteneklerimi ve gelecekten beklentilerimi daha iyi analiz etmeyi yaşayarak öğretti. Ayrıca eğitimci olma yolundaki herkesin mutlaka alması gereken bir eğitim.

CEYDA YALÇINKAYA/Kocaeli - İcra Memuru

Öncelikle hayata ve içindeki bütüne daha geniş bir açıdan bakabilmek, kendi gerçeğime ulaşmak, içimdeki beni keşfetmek, hem kendi hayatıma hem de insanların hayatlarına dokunabilmek amacındaydım. Bu eğitimle herşeyin sorumlusunun kendim olduğumu öğrendim ve bu güne kadar hayatımla ilgili hep doğru kararlar verdiğimi düsünsem de aslında başkalarının kararlarını kendi doğrum gibi kabul ettiğimi çalışmalarımızda farkettim. Çok ufak gibi görünen değişimlerin insanın hayatında ne denli büyük güzelliklere ve yeniliklere kapı açtığını seanslar sürecinde kendim tecrübe ederek tespit ettim. Anda kalabilmenin ne kadar önemli bir ayrıntı olduğunu anladım. Bu kadarını beklemiyordum. Kısacası ben değiştim, her şey değişti.

GÜLAY ALBAYRAK/İstanbul – Konservatuar Öğrencisi

Profesyonel Koçluk Eğitimi almaya karar vermem 3 yıl öncesinde oluşmuştu. Rana Kaplan Hocamızdan koçluk almıştım, hocamızın benimle birlikte yaptığı yol arkadaşlığı beni çok etkilemişti. İnsanlara dokunmak bu hayattaki en önemli şey olduğunu gördüm. Amacım insan ilişkilerine dokunmak oldu ve yola böyle koyuldum.

Kendimi keşfettiğimde dünyayı daha iyi algılayabilirim, algılayabiliyorum. Gelişimle birlikte değişim ve dönüşümler başladı. Muhteşem bir yolculuğa başladım. Kendimi tanıdığımda, çevremi ailemi, ilişkilerimi, ardından çevreyi, insanların ilişkilerini kavradım.

Hedef belirleme çalışması yaptığımızda Konservatuar okuyordum, 1yıl sonra mezun oluyordum ve hedefe ulaşma zamanımı da buna göre belirlemiştim. Ancak mucizevi bir şekilde, 1hafta sonra oluşan beklenmedik bir gelişimle okulum tarafından mezun olduğum bildirildi. Burada şunu gördüm, aslında her şey yanı başımızda.

Gündelik ilişkilerimde artık yorum yapmak neredeyse son başvurduğum şey. En önemli farkındalığım, insanoğlunun her şeyi yapabilecek güçte olduğuna inanıyorum. İmkansız diye bir şey yok. Her şeyin değişim halinde olduğunu gördüm. Ben değiştim, değişiyorum her şey değişti, değişiyor.

Rana Kaplan hocamız da kendi alanındaki en iyi koçların, eğitimcilerin başında geliyor. Onun enerjisi, ışığı, güvenilirliği, yol arkadaşlığı, tarifsiz. Dilerim herkes bu eğitimden faydalanabilir.

Şükranlarımı sunuyorum.

İNCİ ERDOĞAN/İstanbul – Tekstil Mühendisi

Hayatımın öyle bir döneminde karşılaştım ki Rana Hanımla, daha önce içinde olup da sıyrılamadığım döngülerin arasında. “Beni bu noktaya ne tür davranış ve düşünceler getirdi” diye düşünürken, aynı davranışlara, kaygılara ve telaşa takılıp kalıyordum her seferinde. Döngü beni içine çekiyordu yine. Gözümü açıp döngünün dışına çıkmam ve olaylara burdan bakmam gerekiyordu. En başta oğlumla sonra tüm çevremle olan iletişimimi güçlendirmem hatta değiştirmem gerekiyordu. Ama bunu nasıl yapacağımı bilemiyordum. Rana Hanım bende bu bakış açısının ve anlayışın gelişmesini sağladı.

Bu eğitimin bende yarattığı en büyük farkındalıklardan biri de şu: bilgiyi sadece almak değil, alınanları sindirmek, sindirdikten sonra da uygulamak gerekir. Yoksa alınan bilgi, sadece bir bilgi olarak arşivlerde yerini alır. Bütün bunları gördüğümde birden benim için herşey değişti, artık sadece aldıklarımı tekrar tekrar gözden geçirerek öğütmek ve yaşamımda teker teker pratiklerini yapmak var. Zaten, her seferinde öğrendiğim bir tek şeyi bir hafta boyunca uygulamak bile yeterince güçlü bir pratik. Ve ben, `yeni ben`, bu pratiği ömür boyu yapmak için sabırsızlanıyorum. Hergün gördüğüm ve daha fazla inandığım şey: `bir şey değişir her şey degişir`. O bir şeyin degişmesi hızlı da olmak zorunda değil. Adımlarımızın yavaş olmasında, arada durup nefeslenmekte bir sakınca yok, birer birer adım attığımız sürece yol yürünüyor. Bu yolda yürümemde her türlü desteğiyle hep yanımda olan Rana Kaplan`a sonsuz sevgilerimi gönderiyorum.

TURGUT ARIL/İstanbul – Elektrik Elektronik Mühendisi

Kişisel gelişimime katkısı olması adına Koçluk Eğitimini duyduğum anda katılma konusunda ilgi ve isteğim doruğa ulaşmıştı. Üstelik birinci eğitim haftasını da kaçırmış olmama rağmen iyi ki bu eğitimi almalıyım demişim.

Hayatım boyunca insanlara faydalı olmak adına ilgimi çeken eğitimleri almış olmakla birlikte koçluk eğitimiyle hemen ilk adımda kendimi ne kadar ihmal ettiğimi fark ettim. Her an kendi dünyam, hayal ve ilişkilerimde yaşadığım mucizevi gelişmeler olağanüstüydü. Değişim her an ve her konuda oluyor.

Eğitimim süresince öğrendiğim her bir yeni yöntemin bende oluşturduğu bariz farkındalıklar ve devamında verilen ödevleri icra edip yerine getirirken arkadaş, aile bireylerim, dostlarım ve tanıdıklarımdan oluşan danışanlarımda aydınlanan umutlar inanılmaz. Yapılan çalışmalarla birlikte uzun zamandır hasıraltı edilmiş kararların mısır patlağı gibi alınmaya başladığını kendimde ve etrafımda yaşadım. İnsanların ütopik kabul ettikleri hedef ve isteklerin sadece bir iki adım ötelerinde olduğunu görmeleri kendilerine duydukları güveni de arttırıyor. İnsanın kendisi, duygu donanım ve istekleri, hayalleri ve sahip olduğu materyallerin hedefe giden yolda süreci kolaylaştıran öz kaynakları olduğu fark ediliyor.

Yıllardır yaşanan korku ve tereddütler, çalışma sonucunda ani kararlarla sürpriz şekilde atılmaya başlanmış adımlarla hiç de korkulduğu gibi olmadığı görülüyor. İmkansız gibi görülen, sonucundan çekinilen, korkudan hep ertelenen diyalog ve ilişkilerin sanılanın aksine çok kolaylaştığı, aslında insanların kendilerine çizdikleri sınırları kaldırdıkları anda yaşadıkları huzur ve mutluluk anlatılamaz derecede fark ediliyor. İnsanlara küçük bir dokunuşla birlikte hayatlarında oluşan değişim tadına doyulamaz derecede mükemmel.

Her bir yeni çalışmayla ispatlanan ve görülen sonuç, insan hayatında tatlı bir dokunuşla bir şey değişince her şey değişiyor.

Saygılarımla.