ASIL ŞİMDİ BAŞLIYOR

ASIL ŞİMDİ BAŞLIYOR

10 yılı aşkın zaman önce Koçlukla ilk tanıştığım ve tanır tanımaz da tutkuyla bağlandığım yıllarda Futuristler bu alanı “geleceğin mesleği” olarak tanımlıyorlardı. Malum; zaman algısının, teknolojik hız etkeniyle bambaşka bir boyuta zıpladığı çağımızda “gelecek” tanımı da artık çok uzun zamanları içermiyor. O bahsedilen gelecek geldi ve Koçluk günümüzün mesleği oldu.

Geçtiğimiz günlerde European Mentoring & Coaching Council (EMCC) Turkey tarafından organize edilen 2017 Koçluk Konferansında oluşan içgörüm de Koçluğun ülkemizde de artık tartışmasız bir yere sahip olduğu yönündeydi. Koçluk her zaman ve sadece somut delillerle işler. Ben de birazdan bu içgörümün somut delillerini isim ve örneklerle paylaşacağım.

Öncelikle belirtmeliyim ki “yüksek inanç ve sıfır şüpheyle” çıktığım, bir an bile duraksamadan, istenmeyen durumlara takılmadan yürüdüğüm yolda, bugün gelinen noktadan dolayı mutluyum. Kendimi de, koçlukla temas etmiş tüm açık zihinleri de takdir ediyorum. Ulusal ve Uluslararası derneklerin çalışma ve katkıları kadar, profesyonel olarak yapsın ya da yapmasın koçluğu yaşamlarına dahil etmiş her bir bireyin gelinen bu noktada değerliliğinin önünde saygıyla eğiliyorum.

Ek olarak, her eğitimimizin son gününde söylediğim bir cümleyi bu konuyla da ilgili olarak buraya da not düşmek istiyorum:

Asıl şimdi başlıyor!

Google’ın eski CEO’su Eric Schmidt’in hayatında aldığı en iyi tavsiyenin “koçluk almak” olduğu söylemesi gibi; Bill Gates’in herkesin bir koçu olmalı inancı gibi; Fred Wilson’un, ilk kez yönetici koltuğuna oturanların koçluk desteği almasına yönelik işleyişleri olan firmalara yatırım yaptığını vurgulaması gibi, konferansta da dikkate değer ifadeler öyle çoktu ki. Yıllardır kurumlarla çalışmalar yapan bir koç olarak o günün fotoğrafında netlikle gördüğüm şey, son 5 yılda koçlukla ilgili kurumsal algıda çok şeyin değişmiş olduğuydu.

Konferans eş zamanlı parelel oturumlar şeklinde organize edildiğinden katılabildiklerimde gördüğüm kesin bilgi, klasik yönetim modellerinin yerini lider yöneticilik modellerinin iyiden iyiye aldığı ve bunu yapan tartışmasız tek aracın ise profesyonel koçluk uygulamaları olduğuydu.

İyi de nasıl?

Değerli hoca Vedat Erol’un bu konudaki görüşleri önemliydi; “Sistemle insan barışmalı. İnsanın kurduğu bütün sistemler global boyutta öyle bir noktaya geldi ki insanı içinde yutmaya başladı. İnsan hem sistemin getirdiği iyi bir hayat, hem de anlamlı bir hayat sürebileceğini, -bu iki hayatı beraber götürebileceğini- koçlukla keşfediyor. Artık birçok kurum koçluk ile sistemleri insanlaştırmaktalar”.

Kendi sektöründe öncü bu kurumların ağzından birkaç örnek vermem gerekirse:

Gülperi Tandar, LC Waikiki Kurumsal Akademi Direktörü – "2007 yılında koçluk eğitimi alıp kuruma döndüm ve dedim ki, “bir eğitim aldım hayatım değişti”. Yapmak boyutundan olmak boyutuna getiren koçluk ile etrafınızdakiler de sizden ilham alıyorlar ve her şey dalga dalga değişiyor. Çift kanatlı liderlik modelini uyguladığımız kurumumuzda kanatlardan biri erdem ve değerler. Anlam arayışı içinde olan insan canlısı kurumun değerleriyle kendi değerlerini örtüştürebildiğinde anlamlılığa ulaşabiliyor. Burada koçluk iş başında. Tek kanatlı kuş uçamaz ve “anlamlılık” yüksek performansı getiriyor. 1800 yöneticinin lider olması için sürecimiz devam ediyor. Çünkü ülkenin buna ihtiyacı var".

Aylin Yazgan İyicik, Koçtaş A.Ş İK Direktörü – "Koçluk yolculuğuna 5 yıl önce başladım. Şu an sorsanız nerdesiniz diye “sıfır noktasındayım” derim. 5 yıldır hiçbir şey bilmemenin huzuru ve sakinliği var üzerimde.

Şirkete gelince, 3000 kişilik kadromuzun yönetim kadrosu olan 1000 kişisi 1 yıl devam eden eğitimlerle koçluk okulundan mezun oldu. Hepsi benim gibi dinlemenin değerini anladılar. Yıllık performans görüşmelerinin yerini günlük geribildirimler aldı ve bu model çalışanların temel ihtiyaçlarından olan “görülmek” beklentisini karşılayarak etkiyi arttırdı. Ne kadar satış yapsından çok hangi duygusuna dokunmalıyım yaklaşımı verimliliği de arttırdı".

Rıdvan Uçar, Aygaz Doğalgaz Genel Müdürü – "Kırkındayım farkındayım farkındalığı yaşamadığım sıralarda koçlukla tanıştım. Koçluk dünyası enerjimi aldığım yer. Teşekkür etmeyi öğreten yer. Ailemden ve arkadaşlarımdan birçok kişiye tavsiye edip, memnun kalmazsan paranı ben geri vereceğim dedim ve bugüne kadar benden parasını isteyen kimse olmadı".

Konferans notlarımda yer alan ve mezun işsiz oranının % 85 olduğu (TÜİK) ülkemizde kariyer danışmanlığında koçluk donanımına dikkat çeken bir paylaşıma yer vermek istiyorum.

Dilek Er, CCA Turkey Talentclb Yetenek ve Kariyer Yönetimi A.Ş. – "20 yıl sonra kontrat bazlı çalışma, mobil çalışma artacak; aynı anda birkaç işte çalışma ve 2 ana dal olacak. Yani, yetenekli insanlara daha çok ihtiyaç olacak.

Başkaları seni nasıl görüyor?

Hangi ilgi alanlarım kariyer seçimimde etkili?

Motivasyonumu ne sağlıyor?

En önemlisi,

Değişik iş ortamlarına nasıl adapte olurum?

İş dünyasının bugününün ve 20 yıl sonrasının sadece birkaç sorusu".

Özetle ve yine yüksek bir inançla söyleyebilirim ki yarın çok geç olmadan bugün bir koç edinmeniz mühim gibi görünüyor.

Bununla birlikte neye karar verdiğimiz her zaman vizyon ve öncelikler meselesidir.

Sevgi ve Saygılarımla.

Eklenme : 19.08.2017 11:22:57
Paylaş :