HAYRET MAKAMI

HAYRET MAKAMI

Elbette ki doldurmadan boşaltamayız. Okuyarak doldurduklarımızı yazarak boşaltıyoruz biz de.

Bu yazımda bana çok kıymetli yazar Özgür Bolat ilham verdi. Geçtiğimiz aylarda yine, yeniden çok güzel bir yazı yazmış. Konu merak. Anafikir olarak, merak, eşittir keyif ve mutluluk diyor ve satır aralarında da daha birçok harika şey söylüyor.

Amacım söylenmiş sözün üstüne söz söylemek değil tabi. Bununla birlikte dedim ya ilham işte, nerde nasıl geleceği belli olmuyor, değerlendirmek lazım.

Eğitim materyallerimiz arasında ilginç bir formumuz var bizim. Adı, A-HA anları. Bu forma katılımcılar tüm süreç boyunca “ha!” sesinin anlamı olan “şaşırma anlarını” not alıyorlar. Tüm süreç boyunca çok önemsiyoruz bu anları.

Bu ses için kullandığınız nefes göbek deliğinizin üç parmak altındaki yerde üretiliyor. O bölgenin adı “hara” bölgesi.

Hara-kiri kelimesini duymayan yoktur. Japonların geleneksel intihar biçimi. Anlamı “canımı almak”. Hara kelimesi de buradan geliyor. Anlamı; can.

Şaşırdığımda çıkarttığım ses benim canımdan geliyor yani!

Şaşırmak cana değen bir şey. can bulduran, candan olan, yaşatan bir şey.

Hayret etmiyorsan cansız, hayret ediyorsan canlısındır.

Şaşırıyorsan yaşıyorsun bir bakıma. Çünkü o yeni olanda oluşuyor!

Yeni demek öğrenmek demek. Öğrenmek demek artmak demek.

Çocuklar 2 yaşına kadar çok hızlı öğrenirler çünkü her şey yenidir onlar için. Her şey şaşırtıcıdır. Şaşırmıyor, hayret etmiyorsan çocukluğunu, içindeki çocuğu kaybediyorsun demektir.

Eğitimlerin ilk gününde gelişim süreci çocuklaşma sürecidir derim. Çocuk kimliğiyle var olabilenler en başarılı liderler olurlar eğitimin sonunda. Harikalar yaratırlar.

Şaşırmadığın her şey sıradandır. Şaşırdığın her şey anlam taşır. Şaşırmak anlamdır. Hep açık kalmaktır.

Hayret ettiğinde bir taş mücevhere dönüşür. Hayret etmiyorsan en değerli taş bile sıradandır.

Hayret edebilmek en yüksek zeka performansıdır. Çok fazla şeyi bırakmak gerekir şaşırabilmek için. Beni bırakman, biliyorumu bırakman gerekir en başta. Kolay değil, bir dünya yükleme kimlikle yaşıyorsun. Kimliklerden özgürleşebilmek ciddi bir kapasite meselesidir. Çok fazla şeyden vazgeçebilmek demektir. Özgür olmaktır bu, hiçbir şeye tutunmadan durabilmektir.

Şaşırmak özgürlüktür.

Beni artık hiçbir şey şaşırtmıyor dediğinde olumsuz geçmiş deneyimler girdabındasın demektir. Şaşırmak yaşama bir fırsat daha vermek demektir.

Yeniden denemek, yeniden başlamak için şaşırmaya açık olmak gerekir. Tahminlerin varsa denemezsin bile. Şaşırmak bilmemek demektir. O yüzden “yeniden” demektir.

Keşfettirir şaşırmak. Dünya sonsuz bir keşif alanı. Olanla sınırlanmamak, hep yürümek demektir.

Ne kadar çok şeymiş şaşırmak? Şaşırdım yazarken!

Belki de her şeydir şaşırmak. Kim bilir?

Eklenme : 13.02.2019 07:46:20
Paylaş :