OKULA BAŞLAYAN EBEVEYNLERE

Okula Başlayan Ebeveynlere

İlkokula bu yıl başlayacak çocuğu olan ebeveynlerle aklıma ilk gelen ve tecrübeyle sabitlenmiş birkaç öneriyi paylaşmak isterim.

1-   Siz başında olmadan derslerini kendi kendine yapabilmesine yönelik olarak, ilk günden itibaren “derslerini yapmalısın” dememek ve sormamak için öğretmeniyle işbirliği yaparak bu konuda onun tek otorite olmasını sağlamak faydalı.

2-   Ders yapması karşılığında ödül koymak görev bilinci geliştirmesini yavaşlatacağı için motivasyon yönteminde son tercih olarak saklanmalı. Ödevleri sadece kontrol ederek düzeltmelerin birlikte yapılması ise görev dağılımında anne babaya ait olmalı.

3-    Uyku saati geldiğinde dersi bitmemiş olsa da yatmalı. Bu, erken yaşta zaman yönetimi yetkinliğinin kazandırılması için önemli.

4-   Hafta sonları daha geç yatmamalı böylece “okula gideceği için erken yattığı” düşüncesi oluşmaz.

5-   Ders çalışma saatlerinde evdeki hayatı durdurulmamalı. Örneğin televizyon açıksa, ders çalışacak diye kapatmayın. Varsa odasındaki tv'nin kapalı olması yeterli.

6-   Duygularını dile getirmesine aracı olmak çok önemli. Her gün okuldan geldiğinde biraz da oyun kıvamında “Bugün okulda olan en iyi ve en kötü şey neydi senin için?” diye sormak faydalı.

7-    Okuldaki iyi davranışları için kutlamalar mutlaka olmalı fakat okuma yazmayı veya matematiği hızlı öğrendiğinde övgü sadece sözle olmalı.

8-    Veli toplantılarına katılmanın dışında öğretmeni ile ayda bir kere birebir görüşmek de çok önemli.

9-    Güncel müfredatın olabildiğince yoğun ve zorlayıcı olduğu ülkemizde anne-baba olarak “onun gerçekte sadece küçük bir çocuk olduğunu” her an hatırda tutmak, böylece zorlamamak önemli.

10-  Son olarak bence en önemli konu, tüm bunları mümkünse sadece anne ya da sadece baba üstlenmemeli. Eşler arasında da görev dağılımı baştan belirlenmeli.

Bunlar gerçekten en zor dönemlerden biri olan bu dönemi daha rahat ve mutlu geçirebilmenin en basit anahtarları. İnsan hayatında diyaframla bağlantının kesilebildiği yani yüksek strese bağlı olarak üst solunumun daha aktif olduğu üç dönem var. Bunlar, 2 yaş dönemi, İlkokula başlama dönemi ve ergenlik dönemi. Yani bu dönem bu kadar hassas ve dikkate değer. Güvenli ve olumlu olmak da tabi işin en temeli.

Sevgiyle…

Eklenme : 14.02.2019 01:29:42
Paylaş :