HER ŞEY MÜMKÜN

Her şey mümkün

İki yanı yemyeşil ağaçlarla dolu uzun ince bir yolda, bisikletimle, kuş orkestrası, sıçrayan çekirgeler ve ılık rüzgar eşliğinde, harikalar diyarındaki Alice modunda ilerlediğim bir Pazartesi sabahında, baharın fotoğrafını çekmek için telefonumu cebimden çıkardım ve gazeteden bir arkadaşımın beni aramış olduğunu gördüm. Sabahın bu erken saatinde sevgili arkadaşımın beni neden aradığını merak ederek hemen geri aradım. Nedeni bana kalsın, aramızdaki diyalog şöyle başladı:

Ne haber?

Günaydın

Napıyorsun?

Bisiklete biniyorum

Gerçek bisiklete mi

Nasıl yani?

Spor salonu falan değil yani

Yok değil, gerçek bisiklet, gerçek yol. Ağaçlar var, kuş sesleri de var bak (telefonumu havaya kaldırdım bu arada), duydun mu?

Duyuyorum evet, kapı zili gibi

(gülüşmeler)

Haftaya çok iyi bir başlangıç

Benim Pazartesilerim hep böyle

Herkes yapamaz

Yapabilir. Her şey mümkün! Dur ben bunu bir yazayım…


Hafta tatilinizin Pazartesi günü olmasını isterseniz hayatınızla ilgili birçok radikal değişiklikler yapmanız gerekebilir. İş değişikliği, hatta yeni bir iş kurmak gibi. Neredeyse hikayeyi sil baştan yazmak gibi. Bunu istediğinizde kendinize soracağınız üç soru var:

Yapmak istiyor muyum?

Yapabilir miyim?

Yapmalı mıyım?

Birinci sorudaki istek boyutu motivasyon boyutudur. Bu kısmın yüzde yüz evet olması gerekir. Bunun adı netliktir. Netliği oluşturan şeyin altında tutku vardır. Kalp vardır. Bu çok istemek değil, net istemektir.  Çok istemek, altında “ya olmazsa” kaygısı taşır. Oysaki “net istemek” bir biliş halidir. Netsen, bilinçaltın olmuş anların resimleriyle doludur. Bu, inançtır.

İkinci sorudaki yapabilir miyim boyutu yeterlilik boyutudur. Sahip olduğun bütün kaynaklarının, yeteneklerinin, birikimlerinin, önceden başarabildiklerinin farkında olman gerekir.

İstediğin şeye kafayı taktığında her an, sahip olduklarına dikkatini çevirmelisin. Beceri, yetenek, duygu, bilgi, çevre, deneyim, tecrübe, istek, inanç, en önemli kaynaklardır. Baktıkça, düşündükçe bulursun çünkü bu kaynaklar sonsuzdur. İnsan sonsuzdur. Her an fark edilmeyi bekleyen sonsuz potansiyelle yaratıldın, evrenin bilinen en mükemmel varlığı olarak. Onları fark ettikçe olmayanlar yaşamında kendiliğinden azalır. Sen yeter ki, bende başka ne var, bu yeteneğimi nerede kullanabilirim, şu özelliğim hangi adımda işe yarar diye bak. Bu senin kendi sonsuzluğuna da bir yolculuk başlatmış olacak aynı zamanda.

Varlara odaklan ve yoklardan özgürleş. Zamanın yoksa az uyu. Çorba karıştırırken kitap oku. Babandan miras kalmadıysa Kosgeb’le başla mesela. Ben öyle yapmıştım. Sonra çok çalış. Başarı, hazır gelmez. Bu, yaşamda mümkün olmayan tek şeydir.

Sana inanan insanlarla ol. Eleştirenleri güvenlik çemberinin dışında tut. Bir selam ve gülümsemeyle kutsa onları. Onlar değişmeyenlerdir ve bu yüzden değişenleri anlayamazlar.  

Her fırsatta oku, gözlemle, araştır, ilişki kur, sosyal ağların olsun her çeşit profilden. Bilge bir köylü sana iç görü kazandırır, başarılı bir iş adamı vizyon verir. Çocuktan neşeyi, merakı, kediden, köpekten saf sevgiyi, pazarcıdan emeği, annenden fedakarlığı al. Hepsi lazım, hepsi kaynak.

Sanattan anlayan, hatta sanatçı arkadaşların olsun, bu sana sınırlarını fark ettirir. Her meslek gurubundan tanıdığın olsun olabildiğince, bu bilgi birikimidir. Her yaştan dostun olsun, bu deneyim sağlar.

Hepsinden, her şeyden al, edin, öğren ama ruhunu sadece doğayla besle. Kıra bayıra çıkamasan da yolun üzerindeki ağaçla konuş. Sana yeniden doğmayı, yeniden yeşerebilmeyi anlatsın izin ver. Rüzgarı dinle. O zaman hep hareket etmek isteyeceksin. Toprağı seyret. Doğuran, var eden haline ne kadar uyumlusun, sorgula kendini.

Doğadaki her şeyden sende var, bul onları içinde, kendine kaynak yap. Sonra kullan o kaynakları, kullan ki hedeflerine, istediğin şeylere ulaşabil. Sadece istemekle olmuyor işte. Şansla da olmuyor. Sende olanları keşfetmek, her an daha da arttırmak zorundasın. O zaman yapabilir olacaksın.

Üçüncü boyut olan yapmalı mıyım boyutu seni hem vizyon sahibi, hem de derin boyutta ahlaklı yapar. Yapmalı mıyım sorusuna cevap vermeye başladığın anda sonuçları görmek zorundasın. Yaptığında neler olacak cevabında, oluşabilecek sonuçlar vardır. Resimler vardır yani. Bu vizyondur.

Yapmalı mıyım sorusuna cevap verirken aslında faydası olacak mı sorusuna cevap vermiş olursun. Hedefine ulaşmak istiyorsan sonuçlar faydalı olmalıdır. Hem de üç aşamalı olarak. Sana, diğer insanlara ve dünyaya. Bu derin ahlaktır.

Buna evet dedikten sonra artık yolda önüne çıkacak engeller bir bir illüzyona dönüşür senin için. Faydaya yürüyorsundur çünkü. Neden buradasın sanıyorsun. Elbette bir görevin var. Hiçbir şey geriye gitmez. Yaratıldıysan buna hizmet etmek zorundasın. İleri götüren tek şey fayda değeridir. Düşünsene faydası olmayan bir şeyi kim ister? Fayda yoksa hareket, hareket yoksa da ilerleme olmaz.

Yapmak istiyor muyum?

Yapabilir miyim?

Yapmalı mıyım?

Üçüne de cevap “evet” olduğunda, her şey mümkün.

Pazartesi günleri tatil yapmak bile.

Eklenme : 14.02.2019 01:41:44
Paylaş :