BASİTLEŞMEK

Basitleşmek!

Basit olan birçok şey güçlüdür.

Geçenlerde bir akşam komşum olan teyzem elinde bir tutam karbonatla bana geldi. Şaşkın bakışlarım karşısında mutfağa girerek yoğurt ve birkaç damla limonla bu karbonatı karıştırdı ve bana uzatarak “bunu hemen yüzüne sür ve 15 dakika sonra yıka” diyerek çıktı gitti. Yıllar önce tenis oynarken alnımda oluşan, kullandığım bütün markalı ürünlere, kimyasal peelinglere rağmen geçmek bilmeyen güneş lekem tek seferde bile hayret edilecek oranda azalmıştı. Basit ama güçlü bir maske, tavsiye ederim.

Böyle bir çok örnek bulabiliriz günlük hayatımızdan. Karmaşıklaştırdığımız bir çok sorun için, bir an durup basitçe baktığımızda çözümün ortalık yerde öylece durduğunu görürüz mesela. Bazen dönüp geriye baktığımızda “bunda üzülecek ne varmış ki” dememizin sebebi, genellikle o durumla ilgili hatırladığımız şeylerin azalması yoluyla basitleşmiş olmasıdır.

Tıpkı bunlar gibi basit sorular da güçlüdür. Mesela şimdi kendinize “ne istiyorum?” diye basitçe sorarsanız cevap öyle hemen gelmeyebilir. Oysa ki ne basit bir soru.

Harvard Business Review ‘de yapılan bir araştırmaya göre “ne istiyorsun” sorusuna cevap verebilen insanlarla veremeyen insanlar arasında yaşamsal başarı açısından ölçülebilir ciddi farklar tespit edilmiş. İstedikleri şeylere kolaylıkla ulaşabilen insanların zihin işleyişleri incelendiğinde ise ortaya basit ama güçlü bir fark çıkıyor.

Hani “bir türlü olmuyor” dediğimiz durumlar var ya… İşte onların bir türlü olmamasının temel sebebi şöyle:

Düşünün ki gitmek istediğiniz yere bir an önce gitmek için bir taksi çeviriyorsunuz ve arka koltuğa hızlıca oturuyorsunuz. Taksici aynadan size bakıp soruyor: Nereye gitmek istiyorsunuz? Siz aceleden panik olmuş bir halde ona “İstanbul’a götürme” diyorsunuz. Sonra taksici başını arkaya doğru çevirip size tekrar soruyor: Pekala sizi nereye götürmeliyim? Cevabınız “Ankara’ya da götürme”. Bu durumda koca şehirde taksicinin sizi istediğiniz yere götürme ihtimalini artık siz hesaplayın.

Ne istiyorum sorusuna verdiğimiz cevaplar da genellikle böyle. İstediğimiz şeyden ziyade istemediğimiz tarafta zihin. Şu işten bir ayrılsam, borçlardan bir kurtulsam, şiddet bitse, savaş çıkmasa, fazla kilolar gitse, çocuklar yaramazlık yapmasa, kayınvalidemin dırdırı olmasa… Odak istemediğimiz şeylerde. Oysa ki istedikleri şeylere kolaylıkla ulaşabilen insanlar taksiciye adresi direkt söylüyorlar. İstemediklerinin değil, gitmek istedikleri yerin farkındalar.

Basit ama güçlü bir kural.

Denemeye değer!

Eklenme : 14.02.2019 01:42:42
Paylaş :